WooCommerce Anti Fraud 5.8.1 - en to pt translation catalogue (351 entries)

en:  Please get verified with Trust Swiftly, and then try again.
pt:  Por favor, seja verificado com confiança rapidamente e tente novamente.

en: %1$sClick here to verify the order.%2$s.
pt: %1$sclick aqui para verificar o pedido.%2$s.

en: %1$sClick here to view the order.%2$s.
pt: %1$sclick aqui para visualizar o pedido.%2$s.

en: <a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxGg" target="_blank" >MaxMind minFraud</a> is a paid, external service that uses machine learning to detect potential fraud transactions. By using <a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxGg" target="_blank" >minFraud</a> you can potentially detect more fraudulent transactions.<br/>To sign up to MaxMind minFraud, click this link: <a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxGg" target="_blank">https://maxmind.com</a><hr/>
pt: <a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxgg" target="_blank"> maxmind minfraud </a> é um serviço externo pago que usa aprendizado de máquina para detectar transações em potencial. Ao usar <a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxgg" target="_blank"> minfraud </a> Você pode detectar mais transações fraudulentas. <br/> Para se inscrever no maxmind minfraud, clique em Este link: <a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxgg" target="_blank"> https://maxmind.com </a> <Hr/>

en: <a href="https://thrive.zohopublic.com/aref/G4734hGpxD/mBWuIqNh8" target="_blank" >Trust Swiftly</a> is a paid, external service that uses AI to verify the identity and payment of a customer. By using <a href="https://thrive.zohopublic.com/aref/G4734hGpxD/mBWuIqNh8" target="_blank" >Trust Swiftly</a> you can decrease fraud by automatically verifying their information and later use the data to win any dispute cases. To sign up for Trust Swiftly, click this link: <a href="https://thrive.zohopublic.com/aref/G4734hGpxD/mBWuIqNh8" target="_blank">trustswiftly.com</a><hr/>
pt: <a href="https://thrive.zohopublic.com/aref/g4734hgpxd/mbwuiqnh8" target="_blank"> confie rapidamente </a> é um serviço externo pago que usa a IA para verificar a identidade e o pagamento de A cliente. Ao usar <a href="https://thrive.zohopublic.com/aref/g4734hgpxd/mbwuiqnh8" target="_blank"> confiar rapidamente </a> Você pode diminuir a fraude verificando automaticamente as informações e posteriormente os dados para os dados para Ganhe quaisquer casos de disputa. Para se inscrever no Trust Swiftly, clique neste link: <a href="https://thrive.zohopublic.com/aref/g4734hgpxd/mbwuiqnh8" target="_blank"> Trustswiftly.com </a> <hr />

en: API Key
pt: Chave API

en: API Key for bigdatacloud.com
pt: Chave da API para bigdatacloud.com

en: API Key for quickemailverification.com
pt: Chave da API para QuickEmailverification.com

en: Action
pt: Ação

en: Activate Email Alerts for Admin
pt: Ative alertas de e -mail para administrador

en: Add additional email address(es) you want to be notified upon exceeding Risk-score. Press “Comma”, TAB or ENTER button for the next entry.
pt: Adicione endereço (s) de email adicional (s) que você deseja ser notificado ao exceder a pontuação de risco. Pressione o botão “vírgula”, guia ou insira a próxima entrada.

en: Add email addresses of orders reported with a high risk of fraud to blacklist automatically.
pt: Adicione endereços de email dos pedidos relatados com um alto risco de fraude na lista negra automaticamente.

en: Additional Address(es) to Notify
pt: Endereço adicional (s) para notificar

en: Adds a custom alert message for blocked users on Pre-Payment Check. This message will be shown to the user on the checkout page while they attempt to pay.
pt: Adiciona uma mensagem de alerta personalizada para usuários bloqueados na verificação pré-pagamento. Esta mensagem será mostrada ao usuário na página de check -out enquanto eles tentarem pagar.

en: Admin notification about an order.
pt: Notificação do administrador sobre um pedido.

en: Alerts
pt: Alertas

en: Amount Limit ($)
pt: Limite de valor ($)

en: An order with ID #%1$s scored a Risk Score of %2$s.
pt: Um pedido com ID # %1$s obteve uma pontuação de risco de %2$s.

en: Anti Fraud
pt: Anti-fraude

en: Anti Fraud - Admin Notice
pt: Anti-fraude - Aviso administrativo

en: Anti Fraud - PayPal verification
pt: Anti -fraude - verificação do PayPal

en: Anti Fraud Dashboard
pt: Painel anti -fraude

en: AntiFraud: Bigdatacloud credentials not authenticate or your quota limit has been exceeded!
pt: Antifraud: credenciais bigdatacloud não autenticadas ou seu limite de cota foi excedido!

en: Antifraud paypal verification
pt: Verificação antifraude do paypal

en: Are Billing and Shipping Addresses Same?
pt: Os endereços de cobrança e entrega são iguais?

en: Auto Cancellation Days
pt: Dias de cancelamento automático

en: Auto Fraud Check For Existing Orders
pt: Verificação de fraude automática para pedidos existentes

en: Automatic Blacklisting
pt: Lista negra automática

en: Average Multiplier
pt: Multiplicador médio

en: Base URL
pt: URL base

en: Billing address does not match shipping address
pt: O endereço de cobrança não corresponde ao endereço de entrega

en: Billing phone number does not match with Billing country
pt: O número de telefone de cobrança não corresponde ao país de cobrança

en: Blacklist
pt: Lista negra

en: Blacklist Settings
pt: Configurações da lista negra

en: Block Downloads
pt: Downloads de bloco

en: Blocked Email Addresses
pt: Endereços de e -mail bloqueados

en: Blocked IP Addresses
pt: Endereços IP bloqueados

en: By using this extension, you may be storing personal data or sharing data with an external service. <a href="%s" target="_blank">Learn more about how this works, including what you may want to include in your privacy policy.</a>
pt: Ao usar esta extensão, você pode estar armazenando dados pessoais ou compartilhando dados com um serviço externo. <a href="%s" target="_blank"> Saiba mais sobre como isso funciona, incluindo o que você pode incluir em sua política de privacidade. </a>

en: Calculate Fraud Risk
pt: Calcule o risco de fraude

en: Cancel fraud check queue
pt: Cancelar a fila de verificação de fraude

en: Captcha
pt: CAPTCHA

en: Change Order Status based on Risk Score
pt: Alterar o status do pedido com base na pontuação de risco

en: Check if order significantly exceeds the average order amount for your site. Set multiplier value to trigger this rule when order place is value times greater than an average order.
pt: Verifique se o pedido excede significativamente o valor médio da ordem do seu site. Defina o valor do multiplicador para acionar essa regra quando o pedido do pedido é o valor dos tempos de valor maior que um pedido médio.

en: Check if the customer is behind either a proxy or a VPN
pt: Verifique se o cliente está por trás de um proxy ou uma VPN

en: Check pending order fraud risk score
pt: Verificar a pontuação de risco de fraude de pedidos pendentes

en: Click <a href="https://www.google.com/recaptcha/admin" target="_blank">here</a> to register.
    								Activating reCAPTCHA will enable the service on your Checkout page, which is an effective means of reducing spam orders, particularly from velocity attacks ie. where spammers try multiple credit cards to test their validity.   If you continue to experience a high volume of spam orders after enabling this setting, please contact our Support team (<a href="mailto:support@opmc.biz" target="_top">support@opmc.biz</a>) .<hr/>
pt: "Clique em <a href=""https://www.google.com/recaptcha/admin"" target=""_blank""> aqui </a> para se registrar.
    								A ativação do Recaptcha permitirá o serviço na sua página de check -out, que é um meio eficaz de reduzir os pedidos de spam, principalmente dos ataques de velocidade, ou seja. onde os spammers tentam vários cartões de crédito para testar sua validade. Se você continuar a experimentar um alto volume de ordens de spam após ativar essa configuração, entre em contato com nossa equipe de suporte (<a href=""mailto:support@opmc.biz"" target=""_top""> support@opmc.biz </a> ). <hr/>"

en: Configure the email template below. The following tags can be embedded in the template fields:<br/><br/><b>{site_title}</b> - replaced with the Wordpress Site Title<br/><b>{site_email}</b> - replaced with the Wordpress site admin email address
pt: Configure o modelo de email abaixo. As seguintes tags podem ser incorporadas nos campos de modelo: <br/> <br/> <b> {site_title} </b> - substituídos pelo título do site do WordPress <br/> <b> {site_email} </b> - Substituído pelo endereço de e -mail do WordPress Site

en: Contact Our Support
pt: Entre em contato com nosso apoio

en: Could not get response from recaptcha server, please refresh page.
pt: Não foi possível obter resposta do servidor Recaptcha, atualize a página.

en: Could not get response from recaptcha server.
pt: Não foi possível obter resposta do servidor Recaptcha.

en: Could not verify request.
pt: Não foi possível verificar a solicitação.

en: Customer IP address did not match given billing country.
pt: O endereço IP do cliente não correspondeu ao país de cobrança.

en: Customer order geo location mismatches billing/shipping address.
pt: Localização geográfica do cliente Localização Indatches de cobrança/endereço de entrega.

en: Customer ordered from behind a proxy.
pt: Cliente encomendado por trás de um proxy.

en: Date
pt: Data

en: Detect if a person uses the same device but changes proxies while they are placing multiple orders from your website
pt: Detecte se uma pessoa usa o mesmo dispositivo, mas altera proxies enquanto está fazendo vários pedidos do seu site

en: Device Tracking
pt: Rastreamento de dispositivos

en: Disabled
pt: Desabilitado

en: Docs
pt: Documentos

en: Does Geo Location Match?
pt: A localização geográfica corresponde?

en: Does IP Address Match Location?
pt: O endereço IP corresponde à localização?

en: Don't have bigdatacloud.com account? <a href="https://www.bigdatacloud.com/" target="_blank">Signup here</a><br/>Get 50K requests per month for free. Upgrade for more.
pt: Não tem conta bigdatacloud.com? <a href="https://www.bigdatacloud.com/" target="_blank"> inscrição aqui </a> <br/> Obtenha 50k solicitações por mês gratuitamente. Atualizar para mais.

en: Don't have quickemailverification account? <a href="">Signup here</a><br/>Verify 50 emails for free. Upgrade if you want more
pt: Não tem uma conta QuickEmailVerification? <a href=""> inscrição aqui </a> <br/> Verifique 50 e -mails gratuitamente. Atualizar se você quiser mais

en: Each rule that is matched will add the configured &quot;Rule Weight&quot; value to the overall fraud score.  In this section you can configure general fraud detection rules.<hr/>
pt: Cada regra correspondente adicionará o peso configurado "Peso da regra"; valor para a pontuação geral de fraude. Nesta seção, você pode configurar regras gerais de detecção de fraude. <Hr/>

en: Email Alerts
pt: Alertas de E-mail

en: Email Blacklist
pt: E -mail Blacklist

en: Email Blacklisting
pt: Envie um email na lista negra

en: Email Notification Score
pt: Pontuação de notificação por e -mail

en: Email Template
pt: Modelo de email

en: Email Type
pt: Tipo de email

en: Email Whitelist
pt: Hitelista de e -mail

en: Email address is from a high-risk domain.
pt: O endereço de email é de um domínio de alto risco.

en: Email body
pt: Corpo do e-mail

en: Email is a known free email address.
pt: O email é um endereço de e -mail gratuito conhecido.

en: Emails Blocked
pt: E -mails bloqueados

en: Emails can be sent either as plain text or HTML
pt: Os e -mails podem ser enviados como texto simples ou html

en: Enable Auto Fraud Check
pt: Habilitar verificação de fraude automática

en: Enable Debug Log
pt: Ativar log de depuração

en: Enable Debug Logging
pt: Ativar log de depuração

en: Enable MaxMind minFraud Factors Integration
pt: Ativar integração de fatores de minfraud maxmind

en: Enable MaxMind minFraud Insights Integration
pt: Ativar integração Maxmind Minfraud Insights

en: Enable MaxMind minFraud Integration
pt: Ativar integração maxmind minfraud

en: Enable Phone Number and Billing Country Check
pt: Habilitar o número de telefone e o cheque do país de cobrança

en: Enable Trust Swiftly
pt: Habilite a confiança rapidamente

en: Enable Whitelisting of Payment Methods
pt: Habilitar a lista de permissões dos métodos de pagamento

en: Enable Whitelisting of User Roles
pt: Habilitar a lista de permissões de funções de usuário

en: Enable debug logging
pt: Ativar log de depuração

en: Enable it to activate whitelisting of User Roles.
pt: Ative para ativar a lista de permissões das funções do usuário.

en: Enable it to check fraud for a previous order, that orders, when the Antifraud plugin was not installed.
pt: Ative para verificar a fraude para um pedido anterior, que as ordens, quando o plug -in antifraud não foi instalado.

en: Enable it to check if customer's email address originates from any high-risk domain listed below and/or add API for “quickemailverification. com” for automatic checking
pt: Ative para verificar se o endereço de e-mail do cliente se origina de qualquer domínio de alto risco listado abaixo e/ou adicione a API para “RickEMAILVERIFICATION. com ”para verificação automática

en: Enable it to check if orders originate from unsafe countries. Select unsafe countries from the list below.
pt: Permitir verificar se os pedidos são originários de países inseguros. Selecione países inseguros na lista abaixo.

en: Enable it to identify customers purchasing from your website for the first time.
pt: Ative para identificar os clientes que compram em seu site pela primeira vez.

en: Enable it to identify that customer's physical location matches the location provided by IP address.
pt: Ative para identificar que a localização física do cliente corresponde ao local fornecido pelo endereço IP.

en: Enable it to identify that customer's shipping/billing state matches the state provided by Geo Location.
pt: Ative para identificar que o Estado de envio/cobrança do cliente corresponde ao estado fornecido pela localização geográfica.

en: Enable it to perform first-order re-check on orders in processing state.
pt: Permitir que ele execute novamente a re-check de primeira ordem nos pedidos no estado de processamento.

en: Enable it to record the debugging data.
pt: Ative -o para registrar os dados de depuração.

en: Enable pre-payment checking to assess fraud before making payment and block buyers with high fraud risk from placing any order and notify them via alert message.
pt: Habilite a verificação de pré-pagamento para avaliar a fraude antes de fazer o pagamento e bloquear os compradores com alto risco de fraude de fazer qualquer pedido e notificá-los por mensagem de alerta.

en: Enable reCAPTCHA
pt: Ativar recaptcha

en: Enable reCAPTCHA on checkout page<br/>
pt: Habilite Recaptcha na página de checkout <br/>

en: Enable the IP blacklist function
pt: Habilite a função IP Blacklist

en: Enable the IP blacklist function to block IP addresses with high risk of frauds.
pt: Habilite a função IP Blacklist para bloquear endereços IP com alto risco de fraudes.

en: Enable the email blacklist function to block emails captured by WooCommerce Anti-fraud rules.
pt: Habilite a função da lista negra de email para bloquear os emails capturados pelas regras anti-fraude de WooCommerce.

en: Enable this rule to confirm that the total amount of the order does not exceed maximum configured amount below.
pt: Habilite esta regra para confirmar que o valor total do pedido não excede o valor máximo configurado abaixo.

en: Enable this rule to monitor if multiple orders with different billing or shipping addresses have originated from the same IP address. Make sure to set time span of checking.
pt: Habilite esta regra para monitorar se vários pedidos com diferentes endereços de cobrança ou entrega tiver sido originado do mesmo endereço IP. Certifique -se de definir o tempo de verificação.

en: Enable to add payment methods to the whitelist.
pt: Ative adicionar métodos de pagamento à lista de permissões.

en: Enable to cancel and/or put orders on hold based on Risk Score.
pt: Ativar cancelar e/ou adiar os pedidos em espera com base na pontuação de risco.

en: Enable to check if the order originates from outside of your store's home country.
pt: Habilite verificar se o pedido se origina de fora do país de origem da sua loja.

en: Enable to identify difference between billing and shipping addresses.
pt: Habilite identificar a diferença entre os endereços de cobrança e entrega.

en: Enable to receive fraud alerts on admin email address when risk-score exceeds value set in Email Notification Score.
pt: Ative para receber alertas de fraude no endereço de e-mail do administrador quando o risco de risco exceder o valor definido na pontuação de notificação de email.

en: Enable v2 reCAPTCHA
pt: Ativar V2 Recaptcha

en: Enable v2 reCAPTCHA<br/>
pt: Ativar V2 Recaptcha <br/>

en: Enable v3 reCAPTCHA
pt: Ativar v3 Recaptcha

en: Enable v3 reCAPTCHA<br/>
pt: Ativar V3 Recaptcha <br/>

en: Enable/Disable
pt: Habilitar desabilitar

en: Enabling this rule allows you to limit number of orders per user within the time span configured below.
pt: A ativação dessa regra permite limitar o número de pedidos por usuário dentro do período de tempo configurado abaixo.

en: Enabling this rule limits the number of orders to be placed within a certain period of the day.
pt: Permitindo que essa regra limite o número de ordens a ser feita dentro de um certo período do dia.

en: End Time
pt: Fim do tempo

en: Enter a total number of orders that a buyer can make in the specified time span.
pt: Digite um número total de pedidos que um comprador pode fazer no período de tempo especificado.

en: Enter any IPs you want to be whitelisted. Press “Tab” or “Comma” after entering any new IPs. Please add emails in bulk separating them by either comma or space.
pt: Insira quaisquer IPs que você deseja colocar na lista de permissões. Pressione “Tab” ou “Vírgula” após inserir qualquer novo IP. Adicione e-mails em massa, separando-os por vírgula ou espaço.

en: Enter any email origin domains you consider to be high-risk. Press “Tab” or “Comma” after entering any new domain.
pt: Insira quaisquer domínios de origem de e-mail que você considere de alto risco. Pressione “Tab” ou “Vírgula” após inserir qualquer novo domínio.

en: Enter any email you want to be whitelisted. Press “Tab” or “Comma” after entering any new email. Please add emails in bulk separating them by either comma or space.
pt: Digite qualquer e-mail que você deseja colocar na lista de permissões. Pressione “Tab” ou “Vírgula” após inserir qualquer novo e-mail. Adicione e-mails em massa, separando-os por vírgula ou espaço.

en: Enter in your Trust Swiftly site URL i.e https://example.trustswiftly.com
pt: Entre no seu trust rapidamente URL do site, ou seja, https://example.trustswiftly.com

en: Enter maximum number of orders that can be placed during specified time span.
pt: Digite o número máximo de pedidos que podem ser feitos durante o tempo especificado.

en: Enter number of hours you want to check
pt: Insira o número de horas que deseja verificar

en: Enter the body of the email to be sent to the purchaser in the text area below:
pt: Digite o corpo do e-mail a ser enviado ao comprador na área de texto abaixo:

en: Enter the license key provided by MaxMind here.
pt: Digite a chave de licença fornecida pelo MaxMind aqui.

en: Enter the maximum amount of purchase accepted in your store.
pt: Digite a quantidade máxima de compra aceita em sua loja.

en: Enter the multiplier value to check amount over average transaction value that will trigger the rule (expressed as a multiplier). For example, if you want to limit orders that are 2 times greater than the average value of orders, set the multiplier value to 2.
pt: Digite o valor multiplicador para verificar o valor médio do valor médio da transação que acionará a regra (expressa como multiplicadora). Por exemplo, se você deseja limitar os pedidos 2 vezes maior que o valor médio dos pedidos, defina o valor multiplicador como 2.

en: Enter v2 Secret Key
pt: Digite a chave secreta da V2

en: Enter v2 Site Key
pt: Digite a chave do site V2

en: Enter v3 Secret Key
pt: Digite a chave secreta da V3

en: Enter v3 Site Key
pt: Digite a chave do site V3

en: Enter your MaxMind account ID here.  If you don&apos;t have an account, please sign up at <a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxGg" target="_blank">https://maxmind.com</a>.
pt: Digite seu ID da conta Maxmind aqui. Se você não tiver uma conta, inscreva -se em <a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxgg" target="_blank"> https://maxmind.com </a>.

en: Evaluate customers before making the actual payment.  If the fraud score reaches a high-risk order range before making payment, the customer order will be denied in advance, and a custom message appears on the checkout page explaining buyer the reason for denial.
pt: Avalie os clientes antes de fazer o pagamento real. Se a pontuação da fraude atingir um intervalo de pedidos de alto risco antes de fazer o pagamento, o pedido do cliente será negado com antecedência e uma mensagem personalizada aparece na página de checkout explicando o comprador o motivo da negação.

en: Facing an Issue with the plugin?
pt: Enfrentando um problema com o plug -in?

en: Filter accounts with different user roles to bypass Anti-fraud scoring system.
pt: Filtrar contas com diferentes funções do usuário para ignorar o sistema de pontuação anti-fraude.

en: First Purchase Rule Weight
pt: Primeira compra de peso da regra

en: First Purchase on Website
pt: Primeira compra no site

en: First Time Purchase Rules
pt: Regras de compra pela primeira vez

en: Fraud Action
pt: Ação de fraude

en: Fraud Check
pt: Verificação de fraude

en: Fraud Risk
pt: Risco de fraude

en: Fraud check done.
pt: Verificação de fraude realizada.

en: Fraud notification for order #{order_id}
pt: Notificação de fraude para pedido #{order_id}

en: Fraudulent Orders Cancelled
pt: Ordens fraudulentas canceladas

en: General Rules
pt: Regras gerais

en: General Settings
pt: Configurações Gerais

en: General behaviours of the Anti Fraud plugin are configured on this page.<hr/>
pt: Comportamentos gerais do plugin anti -fraude estão configurados nesta página. <hr/>

en: Get alerts about suspected fraudulent activities <hr/>
pt: Obtenha alertas sobre suspeitos de atividades fraudulentas <hr/>

en: Google reCAPTCHA Settings
pt: Configurações do Google Recaptcha

en: Great, Quickemailverification authenticated successfully but you don't have enough credit to use this service.
pt: Ótimo, o QuickEmailVerification autenticado com sucesso, mas você não tem crédito suficiente para usar esse serviço.

en: Great, Quickemailverification authenticated successfully!!
pt: Ótimo, o QuickEmailVerification autenticado com sucesso !!

en: Great, Trust Swiftly authenticated successfully!!
pt: Ótimo, confie rapidamente autenticado com sucesso !!

en: Great, authenticated successfully!!
pt: Ótimo, autenticado com sucesso !!

en: Great, bigdatacloud authenticated successfully!
pt: Ótimo, BigDatacloud autenticado com sucesso!

en: Hi there. Order with ID #%1$s scored a Risk Score of %2$s.
pt: Olá. Ordem com ID # %1$s obteve uma pontuação de risco de %2$s.

en: Hi!We have received your order on {site_title}, but to complete we have to verify your PayPal email address.If you havent made or authorized any purchase, please, contact PayPal support service immediately,and email us to {site_email} for having your money back.
pt: Olá! Recebemos seu pedido em {site_title}, mas para concluir precisamos verificar seu endereço de e-mail do PayPal. Se você não fez ou autorizou nenhuma compra, entre em contato com o serviço de suporte do PayPal imediatamente e envie-nos um e-mail para {site_email} para ter seu dinheiro de volta.

en: Hide details
pt: Esconder detalhes

en: High Importance
pt: Alta importância

en: High Risk
pt: Alto risco

en: High Risk Order
pt: Ordem de alto risco

en: High Risk threshold
pt: Limiar de alto risco

en: High-Risk Domains
pt: Domínios de alto risco

en: High-Risk Email Domains
pt: Domínios de e-mail de alto risco

en: High-Risk Net Transaction
pt: Transação líquida de alto risco

en: High-Risk Orders on Hold
pt: Ordens de alto risco em espera

en: IP Blacklist
pt: Lista negra de IP

en: IP Blacklisting
pt: Lista negra de IP

en: IP address ordered multiple orders in the last
pt: Endereço IP ordenou vários pedidos no último

en: IP address ordered with multiple order details in the past
pt: Endereço IP encomendado com vários detalhes do pedido no passado

en: IP, Billing and Shipping Address-based Rules
pt: Regras de IP, cobrança e endereço de entrega

en: IPs Whitelist
pt: Lista branca de IPs

en: If the minFraud risk score exceeds the threshold set above, this weight will be applied to the overall risk score.  By adjusting this, you can balance the minFraud value against the other rules-based calculations in the plugin.
pt: Se a pontuação de risco Minfraud exceder o limite acima, esse peso será aplicado à pontuação geral de risco. Ao ajustar isso, você pode equilibrar o valor do minfraud em relação aos outros cálculos baseados em regras no plug-in.

en: If the risk score exceed threshold value which is set here, then the customer needs to be verified with Trust Swiftly.
pt: Se a pontuação de risco exceder o valor limite definido aqui, o cliente precisará ser verificado com confiança rapidamente.

en: If the risk score returned by the minFraud system exceeds this number, the transaction will be considered potentially fraudulent and will contribute to the overall fraud score calculation.  If the risk score from minFraud is lower than this threshold, it will not contribute to the overall fraud score.
pt: Se a pontuação de risco retornada pelo sistema Minfraud exceder esse número, a transação será considerada potencialmente fraudulenta e contribuirá para o cálculo geral da pontuação de fraude. Se a pontuação de risco de Minfraud for menor que esse limite, não contribuirá para a pontuação geral da fraude.

en: If you enable this rule, then it is highly recommended that you use a separate Phone Number Validation plugin to make sure your customers specify a correct international phone number format on the checkout page. Else, this rule will treat an invalid phone number as a risk.
pt: Se você ativar esta regra, é altamente recomendável que você use um plug -in de validação de número de telefone separado para garantir que seus clientes especifiquem um formato de número de telefone internacional correto na página de check -out. Caso contrário, essa regra tratará um número de telefone inválido como um risco.

en: If you have any issues or feedback about Anti-Fraud plugin, we would love to here from you!
pt: Se você tiver algum problema ou feedback sobre o plugin anti-fraude, gostaríamos de aqui de você!

en: In order to continue %1$s"Geo Location Match"%2$s service, our provider Bigdatacloud now requires you to sign up and get the api key. To obtain an api key you can %3$sregister here%4$s.
pt: Para continuar o serviço %1$s"Geo Location Match"%2$s, nosso provedor Bigdatacloud agora exige que você se inscreva e obtenha a chave API. Para obter uma chave API você pode %3$sregistrar-se aqui%4$s.

en: In this section, customers can enable this setting to check fraud for a previous order, when the Anti Fraud plugin is not installed and an order was placed within 7 days old.
pt: Nesta seção, os clientes podem permitir que essa configuração verifique a fraude para um pedido anterior, quando o plug -in anti -fraude não estiver instalado e um pedido foi feito dentro de 7 dias de idade.

en: In this section, customers can enable this setting to create log file and it can seen from WooCommerce >> Status >> Log.
pt: Nesta seção, os clientes podem ativar essa configuração para criar arquivo de log e pode ser visto no WooCommerce >> status >> log.

en: International orders tend to have a higher fraud risk than orders that originate in your home country. Merchants often find that certain origin countries have a higher potential for fraud. These Rule sets help manage such risks.
pt: As ordens internacionais tendem a ter um risco de fraude mais alto do que as ordens originárias que se originam em seu país de origem. Os comerciantes costumam achar que certos países de origem têm um maior potencial de fraude. Esses conjuntos de regras ajudam a gerenciar esses riscos.

en: Invalid recaptcha.
pt: Recaptcha inválido.

en: Is Customer behind Proxy or VPN?
pt: O cliente está por trás do proxy ou VPN?

en: Is Order from High-Risk Country?
pt: A ordem do país de alto risco é?

en: Is Suspicious / High-Risk Email Domain?
pt: O domínio de email suspeito / de alto risco é?

en: Is it International Order?
pt: É ordem internacional?

en: Last 24 Hours Update
pt: Atualização das últimas 24 horas

en: Leave Us a Review!
pt: Deixe -nos uma revisão!

en: Limit Number of Orders between Time
pt: Número limite de pedidos entre o tempo

en: List of Emails whitelitsted. Add emails manullay to make whitlist. Unblocked emails also added to this list.
pt: Lista de e -mails whitelitsted. Adicione e -mails Manullay para fazer o Whitlist. E -mails desbloqueados também adicionados a esta lista.

en: List of IPs whitelitsted. Add IPs manullay to make whitlist. Unblocked IPs also added to this list.
pt: Lista de ips whitelitsted. Adicione IPS Manullay para fazer o Whitlist. Os IPs desbloqueados também adicionaram a esta lista.

en: Love our Plugin?
pt: Ama nosso plug -in?

en: Low Risk
pt: Baixo risco

en: Low Risk Order
pt: Ordem de baixo risco

en: Mark Unsafe Countries
pt: Marque países inseguros

en: Max Order Limit between time reached.
pt: Limite máximo de ordem entre o tempo alcançado.

en: Max order limit reched from same IP.
pt: O limite máximo de pedidos foi reciciado do mesmo IP.

en: MaxMind Account ID
pt: ID da conta Maxmind

en: MaxMind License Key
pt: Chave de licença Maxmind

en: MaxMind Risk Score
pt: Pontuação de risco do MaxMind

en: MaxMind minFraud Settings
pt: Configurações maxmind minfraud

en: Maximum Allowed Number of Orders Between Time
pt: Número máximo permitido de pedidos entre o tempo

en: Maximum Allowed Number of Orders in Time Span?
pt: Número máximo permitido de pedidos no tempo?

en: Medium Risk
pt: Risco médio

en: Medium Risk Order
pt: Ordem de risco médio

en: Medium Risk Orders
pt: Ordens de risco médio

en: Medium Risk threshold
pt: Limiar de risco médio

en: Merchants often find that certain email domains have a higher potential for fraud. These Rule sets will help you manage High-Risk Email Domains.<br/>Identify High-Risk Domains by manually adding such email domains to High-Risk Domain section and/or using QuickEmailVerification.com API key to make this operation automatic.
pt: Os comerciantes costumam achar que certos domínios de email têm um maior potencial de fraude. Esses conjuntos de regras ajudarão você a gerenciar domínios de email de alto risco. <br/> Identificar domínios de alto risco, adicionando manualmente esses domínios de email à seção de domínio de alto risco e/ou usando a chave da API do QuickEmailverificação.com para tornar esta operação automática.

en: MinFraud Factors Settings
pt: Configurações de fatores de minfraud

en: MinFraud Insights Settings
pt: Configurações do Minfraud Insights

en: MinFraud Settings
pt: Configurações de minfraud

en: Moderate
pt: Moderado

en: Multiple Orders Attempts using Different Addresses from Same IP
pt: Vários pedidos tentativas usando endereços diferentes do mesmo IP

en: Name
pt: Nome

en: Need Support?
pt: Precisa de suporte?

en: Needs Attention
pt: Precisa de atenção

en: Needs to be as per server time. Check in woo general settings. Accordingly specify end time.
pt: Precisa ser conforme o tempo do servidor. Configurações gerais de check -in. Especifique o horário final.

en: Needs to be as per server time. Check in woo general settings. Accordingly specify start time.
pt: Precisa ser conforme o tempo do servidor. Configurações gerais de check -in. Especifique o horário de início.

en: No Importance
pt: Sem importância

en: No Of Days For Historical Orders Checks
pt: Não de dias para verificações de ordens históricas

en: No fraud checking has been done on this order yet.
pt: Nenhuma verificação de fraude ainda foi feita nesse pedido.

en: Notice about PayPal verification.
pt: Aviso sobre a verificação do PayPal.

en: Notification message for Blocked users
pt: Mensagem de notificação para usuários bloqueados

en: Number of days that have to pass before sending another email if the order is still waiting for verification
pt: Número de dias que precisam passar antes de enviar outro email se o pedido ainda estiver esperando pela verificação

en: OPMC Australia Pty Ltd
pt: OPMC Austrália Pty Ltd

en: Order Amount is Above Average?
pt: O valor do pedido está acima da média?

en: Order Amounts and Attempts
pt: Pedidos valores e tentativas

en: Order Exceeds Maximum Amount Limit?
pt: O pedido excede o limite máximo da quantidade?

en: Order exceeds maximum amount.
pt: O pedido excede o valor máximo.

en: Order fraud checks skipped due to user verified from Trust Swiftly.
pt: Os cheques de fraude de pedidos foram ignorados devido ao usuário verificado da confiança rapidamente.

en: Order fraud checks skipped due to whitelisted customer IPs.
pt: Os cheques de fraude de pedidos foram ignorados devido a IPs de cliente em permissões.

en: Order fraud checks skipped due to whitelisted email.
pt: Os cheques de fraude de pedidos foram ignorados devido ao email de permissões na lista de permissões.

en: Order fraud checks skipped due to whitelisted payment method.
pt: Os cheques de fraude de pedidos foram ignorados devido ao método de pagamento em permissões.

en: Order fraud checks skipped due to whitelisted user role.
pt: Pedido Verificações de fraude ignoradas devido à função de usuário da lista de permissões.

en: Order is an international order.
pt: O pedido é uma ordem internacional.

en: Ordered from a risk billing_method
pt: Ordenado a partir de um risco Billing_method

en: Ordered from a risk country
pt: Ordenado de um país de risco

en: Orders Breakdown
pt: Pedidos de decomposição

en: Orders Detected
pt: Ordens detectadas

en: Orders that are not verified within the given number of days will be automatically cancelled
pt: Os pedidos que não são verificados dentro do número dado de dias serão cancelados automaticamente

en: Orders with a score equal to or greater than this number will be automatically set on hold. <br/> To disable it, slide the slider to the extreme left or Select 0.
pt: Os pedidos com uma pontuação igual ou superior a esse número serão definidos automaticamente em espera. <br/> Para desativá -lo, deslize o controle deslizante para a extrema esquerda ou selecione 0.

en: Orders with a score equal to or greater than this value will be automatically cancelled. <br/> To disable it, slide the slider to the extreme left or Select 0.
pt: Os pedidos com uma pontuação igual ou superior a esse valor serão cancelados automaticamente. <br/> Para desativá -lo, deslize o controle deslizante para a extrema esquerda ou selecione 0.

en: Origin Countries
pt: Países de origem

en: Past Number of Days to Check
pt: Número passado de dias para verificar

en: PayPal Verification Done.
pt: Verificação do PayPal realizada.

en: PayPal Verification notification of order #{order_id}
pt: Notificação de verificação do PayPal do pedido #{order_id}

en: Payment method
pt: Forma de pagamento

en: Payments made via the whitelisted payment methods will bypass anti-fraud’s rule to change order status based on risk score.
pt: Os pagamentos feitos por meio dos métodos de pagamento por permissões contínuos ignorarão a regra do Anti-Fraud para alterar o status da ordem com base na pontuação de risco.

en: Paypal Settings
pt: Configurações do PayPal

en: Paypal Verification
pt: Verificação do PayPal

en: Paypal verified addresses
pt: Endereços verificados do PayPal

en: Please consider enabling reCaptcha in the Anti Fraud plugin %1$ssettings%2$s to help prevent Velocity attacks.
pt: Por favor, considere ativar o Recaptcha no plug -in anti -fraude %1$ssettings %2$s para ajudar a evitar ataques de velocidade.

en: Please install and activate %1$sWooCommerce%2$s in order for the WooCommerce Anti Fraud extension to work!
pt: Instale e ative %1$swooCommerce %2$s para que a extensão anti -fraude de WooCommerce para o trabalho!

en: Pre-Payment Checking
pt: Verificação pré-pagamento

en: Pre-Purchase Assessment
pt: Avaliação de pré-compra

en: Press Ctrl or ⌘ key and select multiple countries that you think are unsafe for your area of service.
pt: Pressione a tecla Ctrl ou ⌘ e selecione vários países que você acha que não são seguros para sua área de serviço.

en: Press “Ctrl” or “Command” key and click multiple payment methods to whitelist and scroll down to select more payment methods
pt: Pressione a tecla “Ctrl” ou “Command” e clique em vários métodos de pagamento para colocar na lista de permissões e role para baixo para selecionar mais métodos de pagamento

en: Press “Ctrl” or “Command” key and click one or multiple user roles to whitelist. Scroll up/down to select and see more user roles if any.
pt: Pressione a tecla “Ctrl” ou “comando” e clique em uma ou várias funções de usuário na lista de permissões. Role para cima/para baixo para selecionar e ver mais funções do usuário, se houver.

en: Prevent digital downloads if verification failed or still processing
pt: Evite downloads digitais se a verificação falhou ou ainda o processamento

en: Purchased from same IP but Different Customer Addresses?
pt: Comprado do mesmo IP, mas diferentes endereços de clientes?

en: Re-Check First Orders in Processing State?
pt: Verifique novamente as primeiras ordens no estado de processamento?

en: Recaptcha is a required field.
pt: Recaptcha é um campo necessário.

en: Recaptcha not responding, please refresh page.
pt: Recaptcha não está respondendo, por favor, atualize a página.

en: Recent Order Data
pt: Dados de pedidos recentes

en: Risk scores that meet or exceed this value will trigger email alerts to your specified email addresses.
pt: As pontuações de risco que atendem ou excedem esse valor desencadearão alertas de email para os endereços de email especificados.

en: Rule Weight
pt: Peso da regra

en: Rule set for Buyers who are purchasing from your website for the first time.
pt: Regra conjunto para compradores que estão comprando em seu site pela primeira vez.

en: Rule to check buyer is ordering products using different addresses from the same IP over a certain period from your store.
pt: A regra para verificar o comprador está pedindo produtos usando endereços diferentes do mesmo IP durante um determinado período da sua loja.

en: Rules
pt: Regras

en: Rules set for identifying fraudulent orders triggering risks based on IP, billing and shipping addresses.
pt: Regras definidas para identificar ordens fraudulentas que desencadeiam riscos com base em endereços de IP, cobrança e entrega.

en: Score each of your transactions, checking for possible fraud, using a set of advanced scoring rules.
pt: Pontue cada uma de suas transações, verificando possíveis fraudes, usando um conjunto de regras avançadas de pontuação.

en: Score returned by Minfraud Factors exceeds the allowed value.
pt: A pontuação retornada por fatores de minfraud excede o valor permitido.

en: Score returned by Minfraud Insights exceeds the allowed value.
pt: A pontuação retornada pelo Minfraud Insights excede o valor permitido.

en: Score returned by Minfraud exceeds the allowed value.
pt: A pontuação retornada pelo Minfraud excede o valor permitido.

en: Select Payment Methods to be Whitelisted
pt: Ative adicionar métodos de pagamento à lista de permissões

en: Select Threshold Weight
pt: Selecione o peso limite

en: Select User Roles to be Whitelisted
pt: Selecione funções de usuário para estar em permissões

en: Select a verification method defined such as ID and Selfie. A Verification Template should be set on Trust Swiftly.
pt: Selecione um método de verificação definido, como ID e selfie. Um modelo de verificação deve ser definido com confiança rapidamente.

en: Select roles
pt: Selecione funções

en: Select to enable Paypal verification
pt: Selecione para ativar a verificação do PayPal

en: Select when customers should verify their identity.
pt: Selecione quando os clientes devem verificar sua identidade.

en: Set Risk Thresholds
pt: Defina limiares de risco

en: Settings
pt: Configurações

en: Show fraud risk details
pt: Mostrar detalhes de risco de fraude

en: Spent
pt: Gasto

en: Sr No
pt: Sr. Não

en: Start Time
pt: Hora de início

en: Support for the Anti-Fraud Plugin
pt: Suporte para o plugin anti-Fraude

en: The IP addresses listed in the text area will be considered unsafe.  You can also add or remove IP addresses manually here. Type “,” or press TAB/ENTER button for the next entry. Please add IPs in bulk separating them by either comma or space.
pt: Os endereços IP listados na área de texto serão considerados inseguros. Você também pode adicionar ou remover endereços IP manualmente aqui. Digite "" ou pressione o botão TAB/ENTER para a próxima entrada. Por favor, adicione IPS a granel, separando -os por vírgula ou espaço.

en: The Merchant can enter the number of days for historical orders check. The default number of days is 7 days.
pt: O comerciante pode inserir o número de dias para a verificação de ordens históricas. O número padrão de dias é de 7 dias.

en: The email addresses listed in the text area will be considered unsafe. You can also add or remove emails manually here. Type “,” or press TAB/ENTER button for the next entry. Please add emails in bulk separating them by either comma or space.
pt: Os endereços de email listados na área de texto serão considerados inseguros. Você também pode adicionar ou remover e -mails manualmente aqui. Digite "" ou pressione o botão TAB/ENTER para a próxima entrada. Adicione e -mails a granel, separando -os por vírgula ou espaço.

en: The number of days in the past to check IP addresses and different physical addresses.
pt: O número de dias no passado para verificar os endereços IP e diferentes endereços físicos.

en: The rules in this section are triggered based on defined order amounts and by counting attempted orders. You can also limit orders within a certain time frame. Orders with unusually high values, or customers who make an excessive number of transactions in a short period are more likely to be fraudulent.
pt: As regras nesta seção são acionadas com base nos valores da ordem definida e contando as tentativas de ordens. Você também pode limitar os pedidos dentro de um determinado período de tempo. Pedidos com valores incomumente altos ou clientes que fazem um número excessivo de transações em um curto período têm maior probabilidade de serem fraudulentos.

en: The subject of the email that will be sent to the purchaser
pt: O assunto do email que será enviado ao comprador

en: The threshold between Low and Medium Risk Score. Move the left handle on slider or update the value in text field to set the boundary between Low and Medium-Risk orders. Risk Score less than this value is Low-Risk order and a greater value is the starting point of Medium Risk Orders.
pt: O limiar entre a pontuação de risco baixo e médio. Mova a alça esquerda no controle deslizante ou atualize o valor no campo de texto para definir o limite entre pedidos de baixo e médio risco. A pontuação de risco menor que esse valor é ordem de baixo risco e um valor maior é o ponto de partida das ordens de risco médio.

en: There are three risk thresholds.  Low, Medium and High.   In this section you can define where the boundary point between those thresholds.   The maximum risk score is 100, the minimum is 0.<br/>
pt: Existem três limiares de risco. Baixo, médio e alto. Nesta seção, você pode definir onde o ponto de limite entre esses limites. A pontuação máxima de risco é 100, o mínimo é 0. <br/>

en: There are three risk thresholds: Low, Medium and High. In this section, you can define where the boundary point between those thresholds. The maximum risk score is 100, the minimum is 0. Orders are considered Low, Medium, and High Risk Orders based on these values.
pt: Existem três limiares de risco: baixo, médio e alto. Nesta seção, você pode definir onde o ponto de limite entre esses limites. A pontuação máxima de risco é 100, o mínimo é 0. Os pedidos são considerados ordens de risco baixo, médio e alto com base nesses valores.

en: These settings are specific to Paypal Payment Gateway. This means, when the customer use their Paypal account for making payment for their orders, then these rules come into action.<hr/>
pt: Essas configurações são específicas para o Gateway de pagamento do PayPal. Isso significa que, quando o cliente usa sua conta do PayPal para fazer pagamento por seus pedidos, essas regras entram em ação. <hr/>

en: This IP Address is blocked.
pt: Este endereço IP está bloqueado.

en: This email id is blocked
pt: Este ID de email está bloqueado

en: This email id is blocked.
pt: Este ID de email está bloqueado.

en: This is a threshold between Medium and High-Risk Score. Slide the right handle on slider or update the value in text field to set the boundary between Medium and High-Risk orders. Risk Score less than this value is the end point of Medium-Risk order and a greater value is High-Risk order.
pt: Este é um limiar entre a pontuação de médio e alto risco. Deslize a alça direita no controle deslizante ou atualize o valor no campo de texto para definir o limite entre pedidos de médio e alto risco. A pontuação de risco menor que esse valor é o ponto final da ordem de risco médio e um valor maior é uma ordem de alto risco.

en: This is the customer's first order with this billing details.
pt: Este é o primeiro pedido do cliente com esses detalhes de cobrança.

en: This order is currently in queue for a fraud check.
pt: Atualmente, este pedido está na fila para uma verificação de fraude.

en: Threshold Settings
pt: Configurações de limiar

en: Threshold minFraud Factors Risk Score
pt: Limite de Minfraud Fatores de pontuação de risco

en: Threshold minFraud Insights Risk Score
pt: Limiar Minfraud Insights Score de risco

en: Threshold minFraud Risk Score
pt: Limite de pontuação de risco minfraud

en: Time Span to Check (hours)
pt: Tempo de tempo para verificar (horas)

en: Too many order attempts?
pt: Muitas tentativas de pedidos?

en: Total Number of Orders
pt: Número total de pedidos

en: Total Transaction Amount
pt: Valor total da transação

en: Trust Swiftly Enable/Disable
pt: Confie rapidamente ativar/desativar

en: Trust Swiftly Settings
pt: Confie em configurações rapidamente

en: Unblock
pt: Desbloquear

en: Update Order Status based on Fraud Score
pt: Atualizar o status do pedido com base na pontuação de fraude

en: Updates order status to cancel and/or on-hold when order passes a certain Risk Score threshold.
pt: Atualiza o status do pedido para cancelar e/ou em seguida quando o pedido passar um certo limite de pontuação de risco.

en: User Email is Whitelisted.
pt: O email do usuário está em permissões.

en: User Roles Whitelisting
pt: Funções do usuário na lista de permissões

en: Verification Method
pt: Método de verificação

en: Verification Retry
pt: VERIFICAÇÃO DE VERIFICAÇÃO

en: Verification Template
pt: Modelo de verificação

en: Verified email addresses
pt: Endereços de email verificados

en: Website Administrator does not allow you to place this order. Please contact our support team. Sorry for any inconvenience.
pt: O administrador do site não permite que você faça esse pedido. Entre em contato com nossa equipe de suporte. Desculpe por qualquer inconveniente.

en: Weight of the single rule in the total calculation of risk.
pt: Peso da regra única no cálculo total do risco.

en: Weighting to Cancel Order
pt: Ponderação para cancelar o pedido

en: Weighting to put Order On-hold
pt: Ponderação para colocar a ordem em seguida

en: When To Verify
pt: Quando verificar

en: Whitelist Payment Methods
pt: Métodos de pagamento da lista de permissões

en: Whitelisted Emails
pt: E -mails em permissões listados

en: Whitelisted IPs
pt: IPS de permissões

en: WooCommerce Anti Fraud
pt: Antifraude do WooCommerce

en: WooCommerce Anti-Fraud allows you to create a list of email addresses as well as a list of IP addresses that will always be marked as potential fraud transactions.
pt: O WooCommerce Anti-Fraud permite criar uma lista de endereços de email, bem como uma lista de endereços IP que sempre serão marcados como possíveis transações de fraude.

en: You are not a human, please refresh page.
pt: Você não é humano, por favor, atualize a página.

en: You can use bigdatacloud.com to get accurate address via customer Lat and Long and its required to use geo location rule.
pt: Você pode usar o bigdatacloud.com para obter um endereço preciso por meio do cliente Lat e Long e é necessário usar a regra de localização geográfica.

en: You can use quickemailverification.com to get more accurate results for false email domain-related checks.
pt: Você pode usar o QuickEmailverification.com para obter resultados mais precisos para verificações falsas de domínio de email.

en: You have reached maximum number of allowed orders in %d hours. Please try again later.
pt: Você atingiu o número máximo de pedidos permitidos em %d horas. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Your Account Id or License Key could not be authenticated!!
pt: O ID da sua conta ou a chave de licença não poderia ser autenticado !!

en: Your Quickemailverification API Key could not be authenticated!!
pt: Sua chave da API do QuickEmailVerification não poderia ser autenticado !!

en: Your Trust Swiftly API Key could not be authenticated!!
pt: Sua confiança rapidamente a chave da API não poderia ser autenticada !!

en: Your Trust Swiftly Base URL could not be validated!!
pt: Sua confiança rapidamente o URL base não pôde ser validado !!

en: Your positive reviews are always encouraging!
pt: Suas críticas positivas são sempre encorajadoras!

en: [{site_title}] Confirm your PayPal email address
pt: [{site_title}] Confirme seu endereço de e -mail do PayPal

en: minFraud Factors Rule Weight
pt: Minfraud fatores regra o peso

en: minFraud Insights Rule Weight
pt: Minfraud insights regra o peso

en: minFraud Rule Weight
pt: Peso da regra de minfraud

en: reCAPTCHA
pt: Recaptcha

en: v2 Secret Key
pt: V2 Chave secreta

en: v2 Site Key
pt: Chave do site v2

en: v3 Secret Key
pt: V3 Chave secreta

en: v3 Site Key
pt: Chave do site v3
