WooCommerce Anti Fraud 5.8.1 - en to ja translation catalogue (353 entries)

en:  Please get verified with Trust Swiftly, and then try again.
ja:  信頼を迅速に確認してから、再試行してください。

en: %1$sClick here to verify the order.%2$s.
ja: %1$sここをクリックして注文を確認してください。%2$s。

en: %1$sClick here to view the order.%2$s.
ja: %1$sここをクリックして注文を表示します。%2$s。

en: <a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxGg" target="_blank" >MaxMind minFraud</a> is a paid, external service that uses machine learning to detect potential fraud transactions. By using <a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxGg" target="_blank" >minFraud</a> you can potentially detect more fraudulent transactions.<br/>To sign up to MaxMind minFraud, click this link: <a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxGg" target="_blank">https://maxmind.com</a><hr/>
ja: <a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxgg" target="_blank"> maxmind minfraud </a>は、機械学習を使用して潜在的な不正取引を検出する有料の外部サービスです。 <a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxgg" target="_blank"> minfraud </a>を使用することにより、より多くの不正なトランザクションを検出する可能性があります。このリンク：<a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxgg" target="_blank"> https://maxmind.com </a> <hr/>>

en: <a href="https://thrive.zohopublic.com/aref/G4734hGpxD/mBWuIqNh8" target="_blank" >Trust Swiftly</a> is a paid, external service that uses AI to verify the identity and payment of a customer. By using <a href="https://thrive.zohopublic.com/aref/G4734hGpxD/mBWuIqNh8" target="_blank" >Trust Swiftly</a> you can decrease fraud by automatically verifying their information and later use the data to win any dispute cases. To sign up for Trust Swiftly, click this link: <a href="https://thrive.zohopublic.com/aref/G4734hGpxD/mBWuIqNh8" target="_blank">trustswiftly.com</a><hr/>
ja: <a href="https://thrive.zohopublic.com/aref/g4734hgpxd/mbwuiqnh8" target="_blank">信頼は迅速に</a>です</a>お客様。 <a href="https://thrive.zohopublic.com/aref/g4734hgpxd/mbwuiqnh8" target="_blank">信頼</a>を使用して</a>情報を自動的に検証することで不正を減らすことができ、後でデータを使用してデータを使用してデータを使用できます。紛争事件に勝つ。迅速にサインアップするには、このリンクをクリックしてください：<a href="https://thrive.zohopublic.com/aref/g4734hgpxd/mbwuiqnh8"_blank"> constwiftly.com </a> <hr/>

en: API Key
ja: APIキー

en: API Key for bigdatacloud.com
ja: bigdatacloud.comのAPIキー

en: API Key for quickemailverification.com
ja: QuickEmailverification.comのAPIキー

en: Action
ja: アクション

en: Activate Email Alerts for Admin
ja: 管理者の電子メールアラートをアクティブ化します

en: Add additional email address(es) you want to be notified upon exceeding Risk-score. Press “Comma”, TAB or ENTER button for the next entry.
ja: リスクスコアを超えたときに通知する必要がある追加のメールアドレスを追加します。 「コンマ」を押し、[タブ]を押すか、次のエントリの[ボタン]を入力します。

en: Add email addresses of orders reported with a high risk of fraud to blacklist automatically.
ja: 詐欺のリスクが高い注文のメールアドレスを自動的にブラックリストに追加します。

en: Additional Address(es) to Notify
ja: 通知する追加アドレス

en: Adds a custom alert message for blocked users on Pre-Payment Check. This message will be shown to the user on the checkout page while they attempt to pay.
ja: 前払いチェックでブロックされたユーザーにカスタムアラートメッセージを追加します。このメッセージは、支払いを試みる間、チェックアウトページでユーザーに表示されます。

en: Admin notification about an order.
ja: 注文に関する管理通知。

en: Alerts
ja: アラート

en: Amount Limit ($)
ja: 金額制限（$）

en: An order with ID #%1$s scored a Risk Score of %2$s.
ja: ID #%1$s の注文のリスク スコアは %2$s でした。

en: Anti Fraud
ja: 詐欺防止

en: Anti Fraud - Admin Notice
ja: 不正防止 - 管理者への通知

en: Anti Fraud - PayPal verification
ja: 詐欺防止 -  PayPal検証

en: Anti Fraud Dashboard
ja: 詐欺防止ダッシュボード

en: AntiFraud: Bigdatacloud credentials not authenticate or your quota limit has been exceeded!
ja: Antifraud：BigDataCloud資格情報は認証されていないか、クォータの制限を超えています！

en: Antifraud paypal verification
ja: Antifraud PayPal検証

en: Are Billing and Shipping Addresses Same?
ja: 請求と配送先住所は同じですか？

en: Auto Cancellation Days
ja: 自動キャンセル日

en: Auto Fraud Check For Existing Orders
ja: 既存の注文の自動詐欺チェック

en: Automatic Blacklisting
ja: 自動ブラックリスト

en: Average Multiplier
ja: 平均乗数

en: Base URL
ja: ベースURL

en: Billing address does not match shipping address
ja: 請求先住所が配送先住所と一致しません

en: Billing phone number does not match with Billing country
ja: 請求先の電話番号が請求先の国と一致しません

en: Blacklist
ja: ブラックリスト

en: Blacklist Settings
ja: ブラックリスト設定

en: Block Downloads
ja: ブロックダウンロード

en: Blocked Email Addresses
ja: ブロックされたメールアドレス

en: Blocked IP Addresses
ja: ブロックされたIPアドレス

en: By using this extension, you may be storing personal data or sharing data with an external service. <a href="%s" target="_blank">Learn more about how this works, including what you may want to include in your privacy policy.</a>
ja: この拡張機能を使用すると、個人データが保存されたり、外部サービスとデータが共有されたりする可能性があります。 <a href="%s" target="_blank">プライバシー ポリシーに含める内容など、この仕組みの詳細をご覧ください。</a>

en: Calculate Fraud Risk
ja: 詐欺リスクを計算します

en: Cancel fraud check queue
ja: 詐欺チェックキューをキャンセルします

en: Captcha
ja: キャプチャ

en: Change Order Status based on Risk Score
ja: リスクスコアに基づいて注文ステータスを変更します

en: Check if order significantly exceeds the average order amount for your site. Set multiplier value to trigger this rule when order place is value times greater than an average order.
ja: 注文がサイトの平均注文額を大幅に超えるかどうかを確認してください。順序付け場所が平均順序よりも大きい場合、このルールをトリガーする乗数値を設定します。

en: Check if the customer is behind either a proxy or a VPN
ja: 顧客がプロキシまたはVPNのいずれかの背後にいるかどうかを確認します

en: Check pending order fraud risk score
ja: 保留中の注文不正リスクスコアを確認してください

en: Click <a href="https://www.google.com/recaptcha/admin" target="_blank">here</a> to register.
    								Activating reCAPTCHA will enable the service on your Checkout page, which is an effective means of reducing spam orders, particularly from velocity attacks ie. where spammers try multiple credit cards to test their validity.   If you continue to experience a high volume of spam orders after enabling this setting, please contact our Support team (<a href="mailto:support@opmc.biz" target="_top">support@opmc.biz</a>) .<hr/>
ja: "<a href=""https://www.google.com/recaptcha/admin"" target=""_blank""> here </a>をクリックします。
    								Recaptchaをアクティブにすると、特に速度攻撃からスパム注文を減らす効果的な手段であるチェックアウトページでサービスが可能になります。スパマーが複数のクレジットカードを試して、有効性をテストします。この設定を有効にしてから大量のスパム注文を引き続き経験している場合は、サポートチーム（<a href=""mailto:support@opmc.biz"" target=""_top""> support@opmc.biz </a>にお問い合わせください。 ）。<hr/>"

en: Configure the email template below. The following tags can be embedded in the template fields:<br/><br/><b>{site_title}</b> - replaced with the Wordpress Site Title<br/><b>{site_email}</b> - replaced with the Wordpress site admin email address
ja: 以下のメールテンプレートを構成します。次のタグは、テンプレートフィールドに埋め込むことができます：<br/> <br/> <b> {site_title} </b>  -  WordPressサイトタイトルに置き換えられます<br/> <b> {site_email} </b> -WordPressサイト管理者のメールアドレスに置き換えられました

en: Contact Our Support
ja: サポートに連絡してください

en: Could not get response from recaptcha server, please refresh page.
ja: Recaptchaサーバーから応答を取得できませんでした。ページを更新してください。

en: Could not get response from recaptcha server.
ja: Recaptchaサーバーから応答を取得できませんでした。

en: Could not verify request.
ja: リクエストを確認できませんでした。

en: Customer IP address did not match given billing country.
ja: 顧客の IP アドレスが指定された請求先国と一致しませんでした。

en: Customer order geo location mismatches billing/shipping address.
ja: 顧客の注文の地理的位置が請求先/配送先住所と一致しません。

en: Customer ordered from behind a proxy.
ja: 顧客が代理人から注文しました。

en: Date
ja: 日付

en: Detect if a person uses the same device but changes proxies while they are placing multiple orders from your website
ja: 人が同じデバイスを使用しているが、あなたのウェブサイトから複数の注文を出している間にプロキシを変更するかどうかを検出します

en: Device Tracking
ja: デバイス追跡

en: Disabled
ja: 無効

en: Docs
ja: ドキュメント

en: Does Geo Location Match?
ja: GEOの場所は一致しますか？

en: Does IP Address Match Location?
ja: IPアドレスは場所と一致しますか？

en: Don't have bigdatacloud.com account? <a href="https://www.bigdatacloud.com/" target="_blank">Signup here</a><br/>Get 50K requests per month for free. Upgrade for more.
ja: bigdatacloud.comアカウントを持っていませんか？ <a href="https://www.bigdatacloud.com/" target="_blank">ここにサインアップ</a> <br/>無料で月額50kリクエストを取得します。詳細のためにアップグレード。

en: Don't have quickemailverification account? <a href="">Signup here</a><br/>Verify 50 emails for free. Upgrade if you want more
ja: QuickEmailverificationアカウントを持っていませんか？ <a href="">ここにサインアップ</a> <br/> 50メールを無料で確認します。もっと必要な場合はアップグレードします

en: Download
ja: ダウンロード

en: Each rule that is matched will add the configured &quot;Rule Weight&quot; value to the overall fraud score.  In this section you can configure general fraud detection rules.<hr/>
ja: 一致する各ルールには、設定された「ルールの重み」が追加されます。全体的な不正スコアの値。このセクションでは、一般的な不正検出ルールを構成できます。<hr/>

en: Email Alerts
ja: 電子メールアラート

en: Email Blacklist
ja: メールブラックリストにメールしてください

en: Email Blacklisting
ja: 電子メールブラックリスト

en: Email Notification Score
ja: 電子メール通知スコア

en: Email Template
ja: 電子メールテンプレート

en: Email Type
ja: メールタイプ

en: Email Whitelist
ja: 電子メールホワイトリスト

en: Email address is from a high-risk domain.
ja: 電子メール アドレスが高リスク ドメインからのものです。

en: Email body
ja: 電子メール

en: Email is a known free email address.
ja: 電子メールは既知の無料電子メール アドレスです。

en: Emails Blocked
ja: ブロックされたメール

en: Emails can be sent either as plain text or HTML
ja: 電子メールは、プレーンテキストまたはHTMLとして送信できます

en: Enable Auto Fraud Check
ja: 自動詐欺チェックを有効にします

en: Enable Debug Log
ja: デバッグログを有効にします

en: Enable Debug Logging
ja: デバッグロギングを有効にします

en: Enable MaxMind minFraud Factors Integration
ja: maxmind minfraud要因の統合を有効にします

en: Enable MaxMind minFraud Insights Integration
ja: Maxmind Minfraud Insightsの統合を有効にします

en: Enable MaxMind minFraud Integration
ja: MaxMind Minfraud統合を有効にします

en: Enable Phone Number and Billing Country Check
ja: 電話番号と請求国のチェックを有効にします

en: Enable Trust Swiftly
ja: 迅速に信頼できるようにします

en: Enable Whitelisting of Payment Methods
ja: 支払い方法のホワイトリストを有効にします

en: Enable Whitelisting of User Roles
ja: ユーザーロールのホワイトリストを有効にします

en: Enable debug logging
ja: デバッグロギングを有効にします

en: Enable it to activate whitelisting of User Roles.
ja: これを有効にすると、ユーザー ロールのホワイトリスト登録が有効になります。

en: Enable it to check fraud for a previous order, that orders, when the Antifraud plugin was not installed.
ja: 不正対策プラグインがインストールされていない場合に、以前の注文、その注文の不正行為をチェックできるようにします。

en: Enable it to check if customer's email address originates from any high-risk domain listed below and/or add API for “quickemailverification. com” for automatic checking
ja: 顧客のメールアドレスが以下にリストされているリスクの高いドメインから発生しているかどうかを確認し、「QuickEmailverification」のAPIを追加してください。自動チェック用のcom」

en: Enable it to check if orders originate from unsafe countries. Select unsafe countries from the list below.
ja: 注文が危険な国から発生したかどうかを確認してください。以下のリストから安全でない国を選択してください。

en: Enable it to identify customers purchasing from your website for the first time.
ja: 初めてウェブサイトから購入している顧客を識別できるようにします。

en: Enable it to identify that customer's physical location matches the location provided by IP address.
ja: 顧客の物理的な場所が、IPアドレスが提供する場所と一致することを識別できるようにします。

en: Enable it to identify that customer's shipping/billing state matches the state provided by Geo Location.
ja: 顧客の配送/請求状態がGEOの場所で提供される州と一致することを特定できるようにします。

en: Enable it to perform first-order re-check on orders in processing state.
ja: 処理状態の注文で一次再確認を実行できます。

en: Enable it to record the debugging data.
ja: デバッグデータを記録するには有効にします。

en: Enable pre-payment checking to assess fraud before making payment and block buyers with high fraud risk from placing any order and notify them via alert message.
ja: 支払い前チェックを有効にして、支払いを行う前に不正行為を評価し、不正行為のリスクが高い購入者が注文をブロックし、警告メッセージで通知します。

en: Enable reCAPTCHA
ja: Recaptchaを有効にします

en: Enable reCAPTCHA on checkout page<br/>
ja: チェックアウトページでrecaptchaを有効にします<br/>

en: Enable the IP blacklist function
ja: IPブラックリスト機能を有効にします

en: Enable the IP blacklist function to block IP addresses with high risk of frauds.
ja: IPブラックリスト機能が詐欺のリスクが高いIPアドレスをブロックすることを有効にします。

en: Enable the email blacklist function to block emails captured by WooCommerce Anti-fraud rules.
ja: WooCommerce Anti-Fraudルールによってキャプチャされた電子メールをブロックするには、電子メールブラックリスト機能を有効にします。

en: Enable this rule to confirm that the total amount of the order does not exceed maximum configured amount below.
ja: このルールを有効にして、注文の総額が以下の最大設定量を超えないことを確認します。

en: Enable this rule to monitor if multiple orders with different billing or shipping addresses have originated from the same IP address. Make sure to set time span of checking.
ja: このルールが、異なる請求または配送先住所を持つ複数の注文が同じIPアドレスから発信されたかどうかを監視できるようにします。確認の期間を必ず設定してください。

en: Enable to add payment methods to the whitelist.
ja: ホワイトリストに支払い方法を追加できるようにします。

en: Enable to cancel and/or put orders on hold based on Risk Score.
ja: リスクスコアに基づいて、キャンセルおよび/または注文を保留することができます。

en: Enable to check if the order originates from outside of your store's home country.
ja: 注文が店の母国の外から発生しているかどうかを確認できます。

en: Enable to identify difference between billing and shipping addresses.
ja: 請求アドレスと配送先住所の違いを特定できるようにします。

en: Enable to receive fraud alerts on admin email address when risk-score exceeds value set in Email Notification Score.
ja: リスクスコアが電子メール通知スコアで設定された値を超えた場合、管理者メールアドレスで詐欺アラートを受信できます。

en: Enable v2 reCAPTCHA
ja: V2 Recaptchaを有効にします

en: Enable v2 reCAPTCHA<br/>
ja: v2 reCAPTCHA を有効にする<br/>

en: Enable v3 reCAPTCHA
ja: V3 Recaptchaを有効にします

en: Enable v3 reCAPTCHA<br/>
ja: v3 reCAPTCHA を有効にする<br/>

en: Enable/Disable
ja: 有効/無効にします

en: Enabling this rule allows you to limit number of orders per user within the time span configured below.
ja: このルールを有効にすることで、以下で構成された期間内にユーザーごとの注文数を制限できます。

en: Enabling this rule limits the number of orders to be placed within a certain period of the day.
ja: このルールを有効にすると、一定期間内に配置される注文数が制限されます。

en: End Time
ja: 終了時間

en: Enter a total number of orders that a buyer can make in the specified time span.
ja: 買い手が指定された期間内に行うことができる注文の合計数を入力します。

en: Enter any IPs you want to be whitelisted. Press “Tab” or “Comma” after entering any new IPs. Please add emails in bulk separating them by either comma or space.
ja: ホワイトリストに登録したい IP を入力します。新しい IP を入力した後、「Tab」または「カンマ」を押します。メールをカンマまたはスペースで区切って一括で追加してください。

en: Enter any email origin domains you consider to be high-risk. Press “Tab” or “Comma” after entering any new domain.
ja: リスクが高いと思われる電子メール送信元ドメインを入力します。新しいドメインを入力した後、「Tab」または「カンマ」を押します。

en: Enter any email you want to be whitelisted. Press “Tab” or “Comma” after entering any new email. Please add emails in bulk separating them by either comma or space.
ja: ホワイトリストに登録したい電子メールを入力します。新しい電子メールを入力した後、「Tab」または「カンマ」を押します。メールをカンマまたはスペースで区切って一括で追加してください。

en: Enter in your Trust Swiftly site URL i.e https://example.trustswiftly.com
ja: 信頼できるサイトURL、つまりhttps://example.trustswiftly.comを入力してください

en: Enter maximum number of orders that can be placed during specified time span.
ja: 指定された期間中に配置できる注文の最大数を入力します。

en: Enter number of hours you want to check
ja: 確認する時間数を入力します

en: Enter the body of the email to be sent to the purchaser in the text area below:
ja: 購入者に送信する電子メールの本文を下のテキスト領域に入力します。

en: Enter the license key provided by MaxMind here.
ja: Maxmindが提供するライセンスキーをこちらから入力してください。

en: Enter the maximum amount of purchase accepted in your store.
ja: あなたの店で受け入れられている最大の購入額を入力してください。

en: Enter the multiplier value to check amount over average transaction value that will trigger the rule (expressed as a multiplier). For example, if you want to limit orders that are 2 times greater than the average value of orders, set the multiplier value to 2.
ja: 乗数値を入力して、ルールをトリガーする平均トランザクション値（乗数として表現）を確認します。たとえば、注文の平均値の2倍の注文を制限する場合は、乗数値を2に設定します。

en: Enter v2 Secret Key
ja: V2シークレットキーを入力します

en: Enter v2 Site Key
ja: V2サイトキーを入力します

en: Enter v3 Secret Key
ja: V3シークレットキーを入力します

en: Enter v3 Site Key
ja: V3サイトキーを入力します

en: Enter your MaxMind account ID here.  If you don&apos;t have an account, please sign up at <a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxGg" target="_blank">https://maxmind.com</a>.
ja: MaxMindアカウントIDをこちらから入力してください。アカウントを持っていない場合は、<a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxgg"_blank"> https://maxmind.com </a>にサインアップしてください。

en: Evaluate customers before making the actual payment.  If the fraud score reaches a high-risk order range before making payment, the customer order will be denied in advance, and a custom message appears on the checkout page explaining buyer the reason for denial.
ja: 実際に支払いを行う前に顧客を評価します。支払い前に不正スコアが高リスクの注文範囲に達した場合、顧客の注文は事前に拒否され、購入者に拒否の理由を説明するカスタム メッセージがチェックアウト ページに表示されます。

en: Facing an Issue with the plugin?
ja: プラグインの問題に直面していますか？

en: Filter accounts with different user roles to bypass Anti-fraud scoring system.
ja: さまざまなユーザー役割を持つアカウントをフィルタリングして、不正防止スコアリング システムをバイパスします。

en: First Purchase Rule Weight
ja: 最初の購入ルールの重み

en: First Purchase on Website
ja: ウェブサイトで最初に購入します

en: First Time Purchase Rules
ja: 初めての購入ルール

en: Fraud Action
ja: 詐欺行為

en: Fraud Check
ja: 不正チェック

en: Fraud Risk
ja: 詐欺リスク

en: Fraud check done.
ja: 詐欺小切手が完了しました。

en: Fraud notification for order #{order_id}
ja: 注文＃{order_id}の詐欺通知

en: Fraudulent Orders Cancelled
ja: 不正な注文はキャンセルされました

en: General Rules
ja: 一般的なルール

en: General Settings
ja: 一般設定

en: General behaviours of the Anti Fraud plugin are configured on this page.<hr/>
ja: 詐欺防止プラグインの一般的な動作は、このページで構成されています。<hr/>

en: Get alerts about suspected fraudulent activities <hr/>
ja: 疑わしい不正行為についてアラートを取得<hr/>

en: Google reCAPTCHA Settings
ja: Google Recaptchaの設定

en: Great, Quickemailverification authenticated successfully but you don't have enough credit to use this service.
ja: 優れた、QuickEmailverificationは正常に認証されていますが、このサービスを使用するのに十分なクレジットがありません。

en: Great, Quickemailverification authenticated successfully!!
ja: 素晴らしい、QuickEmailverificationは正常に認証されています!!

en: Great, Trust Swiftly authenticated successfully!!
ja: 素晴らしい、迅速に認証された信頼!!

en: Great, authenticated successfully!!
ja: 素晴らしい、認証された!!

en: Great, bigdatacloud authenticated successfully!
ja: 素晴らしい、BigDataCloudは正常に認証されました！

en: Hi there. Order with ID #%1$s scored a Risk Score of %2$s.
ja: やあ。 ID #%1$s の注文のリスク スコアは %2$s でした。

en: Hi!We have received your order on {site_title}, but to complete we have to verify your PayPal email address.If you havent made or authorized any purchase, please, contact PayPal support service immediately,and email us to {site_email} for having your money back.
ja: こんにちは。{site_title} でご注文を受け取りましたが、完了するには PayPal のメール アドレスを確認する必要があります。購入を行っていない、または購入を承認していない場合は、すぐに PayPal サポート サービスに連絡し、{site_email} にメールを送信してください。お金を返してください。

en: Hide details
ja: 詳細を非表示にします

en: High Importance
ja: 大切な

en: High Risk
ja: リスクが高い

en: High Risk Order
ja: 高リスクの注文

en: High Risk threshold
ja: 高リスクのしきい値

en: High-Risk Domains
ja: ハイリスクドメイン

en: High-Risk Email Domains
ja: ハイリスクの電子メールドメイン

en: High-Risk Net Transaction
ja: リスクの高いネットトランザクション

en: High-Risk Orders on Hold
ja: 保留中のリスクの高い注文

en: IP Blacklist
ja: IPブラックリスト

en: IP Blacklisting
ja: IPブラックリスト

en: IP address ordered multiple orders in the last
ja: IP адресът е поръчал няколко поръчки в последната

en: IP address ordered with multiple order details in the past
ja: IP адрес, поръчан с множество подробности за поръчка в миналото

en: IP, Billing and Shipping Address-based Rules
ja: IP、請求、配送先住所ベースのルール

en: IPs Whitelist
ja: IPSホワイトリスト

en: If the minFraud risk score exceeds the threshold set above, this weight will be applied to the overall risk score.  By adjusting this, you can balance the minFraud value against the other rules-based calculations in the plugin.
ja: Minfraudリスクスコアが上記のしきい値セットを超えると、この重量は全体的なリスクスコアに適用されます。これを調整することにより、プラグイン内の他のルールベースの計算とMinfraud値のバランスを取ることができます。

en: If the risk score exceed threshold value which is set here, then the customer needs to be verified with Trust Swiftly.
ja: リスクスコアがここで設定されているしきい値を超えている場合、顧客は信頼で迅速に検証する必要があります。

en: If the risk score returned by the minFraud system exceeds this number, the transaction will be considered potentially fraudulent and will contribute to the overall fraud score calculation.  If the risk score from minFraud is lower than this threshold, it will not contribute to the overall fraud score.
ja: Minfraudシステムによって返されたリスクスコアがこの数を超えた場合、トランザクションは潜在的に不正と見なされ、全体的な詐欺スコアの計算に貢献します。 Minfraudからのリスクスコアがこのしきい値よりも低い場合、詐欺スコア全体に寄与しません。

en: If you enable this rule, then it is highly recommended that you use a separate Phone Number Validation plugin to make sure your customers specify a correct international phone number format on the checkout page. Else, this rule will treat an invalid phone number as a risk.
ja: このルールを有効にする場合は、別の電話番号検証プラグインを使用して、チェックアウトページで正しい国際電話番号形式を顧客に指定できるようにすることを強くお勧めします。そうでなければ、このルールは無効な電話番号をリスクとして扱います。

en: If you have any issues or feedback about Anti-Fraud plugin, we would love to here from you!
ja: Anti-Fraudプラグインに関する問題やフィードバックがある場合は、ここでお気に入りにしたいと思います。

en: In order to continue %1$s"Geo Location Match"%2$s service, our provider Bigdatacloud now requires you to sign up and get the api key. To obtain an api key you can %3$sregister here%4$s.
ja: %1$s"Geo Location Match"%2$s サービスを継続するには、プロバイダー Bigdatacloud にサインアップして API キーを取得する必要があります。 API キーを取得するには、%3$sここに登録できます%4$s。

en: In this section, customers can enable this setting to check fraud for a previous order, when the Anti Fraud plugin is not installed and an order was placed within 7 days old.
ja: このセクションでは、顧客は、不正対策プラグインがインストールされておらず、注文が 7 日以内に行われた場合に、以前の注文の不正をチェックするためにこの設定を有効にすることができます。

en: In this section, customers can enable this setting to create log file and it can seen from WooCommerce >> Status >> Log.
ja: このセクションでは、顧客はこの設定を有効にしてログ ファイルを作成でき、WooCommerce >> ステータス >> ログから確認できます。

en: International orders tend to have a higher fraud risk than orders that originate in your home country. Merchants often find that certain origin countries have a higher potential for fraud. These Rule sets help manage such risks.
ja: 国際的な命令は、母国に生じる命令よりも詐欺リスクが高い傾向があります。多くの場合、商人は特定の起源の国が詐欺の可能性が高いことを発見しました。これらのルールセットは、そのようなリスクを管理するのに役立ちます。

en: Invalid recaptcha.
ja: 無効なrecaptcha。

en: Is Customer behind Proxy or VPN?
ja: 顧客はプロキシまたはVPNの背後にありますか？

en: Is Order from High-Risk Country?
ja: リスクの高い国からの注文はありますか？

en: Is Suspicious / High-Risk Email Domain?
ja: 疑わしい /高リスクの電子メールドメインですか？

en: Is it International Order?
ja: それは国際的な秩序ですか？

en: Last 24 Hours Update
ja: 過去24時間の更新

en: Leave Us a Review!
ja: 私たちにレビューを残してください！

en: Limit Number of Orders between Time
ja: 時間間の注文数を制限します

en: List of Emails whitelitsted. Add emails manullay to make whitlist. Unblocked emails also added to this list.
ja: ホワイトリストに登録されたメールのリスト。許可リストを作成するために電子メール manullay を追加します。ブロックを解除したメールもこのリストに追加されます。

en: List of IPs whitelitsted. Add IPs manullay to make whitlist. Unblocked IPs also added to this list.
ja: ホワイトリストに登録された IP のリスト。 IP を手動で追加してホワイトリストを作成します。ブロックされていない IP もこのリストに追加されます。

en: Love our Plugin?
ja: 私たちのプラグインが好きですか？

en: Low Risk
ja: リスクが低い

en: Low Risk Order
ja: 低リスク順序

en: Mark Unsafe Countries
ja: 危険な国をマークします

en: Max Order Limit between time reached.
ja: 到達時間の間の最大注文制限。

en: Max order limit reched from same IP.
ja: 同じIPから充電された最大注文制限。

en: MaxMind Account ID
ja: MaxmindアカウントID

en: MaxMind License Key
ja: Maxmindライセンスキー

en: MaxMind Risk Score
ja: 最大リスクスコア

en: MaxMind minFraud Settings
ja: Maxmind Minfraud設定

en: Maximum Allowed Number of Orders Between Time
ja: 時間の間に最大許可された注文数

en: Maximum Allowed Number of Orders in Time Span?
ja: 期間中の最大許可された注文数？

en: Medium Risk
ja: 中リスク

en: Medium Risk Order
ja: 中リスクの注文

en: Medium Risk Orders
ja: 中リスクの注文

en: Medium Risk threshold
ja: 中リスクのしきい値

en: Merchants often find that certain email domains have a higher potential for fraud. These Rule sets will help you manage High-Risk Email Domains.<br/>Identify High-Risk Domains by manually adding such email domains to High-Risk Domain section and/or using QuickEmailVerification.com API key to make this operation automatic.
ja: 多くの場合、商人は特定の電子メールドメインが詐欺の可能性が高いことを発見しました。これらのルールセットは、リスクの高い電子メールドメインを管理するのに役立ちます。<br/>このような電子メールドメインをハイリスクドメインセクションに手動で追加するか、QuickEmailverification.com APIキーを使用してこの操作を自動化することにより、高リスクドメインを特定します。

en: MinFraud Factors Settings
ja: minfraud要素設定

en: MinFraud Insights Settings
ja: Minfraud Insightsの設定

en: MinFraud Settings
ja: minfraud設定

en: Moderate
ja: 適度

en: Multiple Orders Attempts using Different Addresses from Same IP
ja: 同じIPの異なるアドレスを使用して複数の注文を試みます

en: Name
ja: 名前

en: Need Support?
ja: サポートが必要ですか？

en: Needs Attention
ja: 注意が必要

en: Needs to be as per server time. Check in woo general settings. Accordingly specify end time.
ja: サーバー時間ごとにである必要があります。一般的な設定を確認してください。したがって、終了時間を指定します。

en: Needs to be as per server time. Check in woo general settings. Accordingly specify start time.
ja: サーバー時間ごとにである必要があります。一般的な設定を確認してください。したがって、開始時間を指定します。

en: No Importance
ja: 重要性はありません

en: No Of Days For Historical Orders Checks
ja: 歴史的な注文チェックの日はありません

en: No fraud checking has been done on this order yet.
ja: この注文ではまだ詐欺のチェックは行われていません。

en: Notice about PayPal verification.
ja: PayPal検証についての注意。

en: Notification message for Blocked users
ja: ブロックされたユーザー向けの通知メッセージ

en: Number of days that have to pass before sending another email if the order is still waiting for verification
ja: 注文がまだ確認を待っている場合、別のメールを送信する前に合格する必要がある日数

en: OPMC Australia Pty Ltd
ja: OPMC オーストラリア Pty Ltd

en: Order Amount is Above Average?
ja: 注文額は平均を超えていますか？

en: Order Amounts and Attempts
ja: 注文金額と試行

en: Order Exceeds Maximum Amount Limit?
ja: 注文は最大額の制限を超えていますか？

en: Order exceeds maximum amount.
ja: 注文が上限金額を超えています。

en: Order fraud checks skipped due to user verified from Trust Swiftly.
ja: 信頼から迅速に検証されたユーザーのためにスキップされた詐欺チェックを注文します。

en: Order fraud checks skipped due to whitelisted customer IPs.
ja: ホワイトリストに登録された顧客IPのためにスキップされた詐欺チェックを注文します。

en: Order fraud checks skipped due to whitelisted email.
ja: ホワイトリストに登録されているため、詐欺小切手をスキップしました。

en: Order fraud checks skipped due to whitelisted payment method.
ja: ホワイトリストの支払い方法のためにスキップされた詐欺チェックを注文します。

en: Order fraud checks skipped due to whitelisted user role.
ja: ユーザーの役割のホワイトリストのためにスキップされた詐欺チェックを注文します。

en: Order is an international order.
ja: 注文は国際注文です。

en: Ordered from a risk billing_method
ja: リスクの請求方法から注文されました

en: Ordered from a risk country
ja: リスクのある国から注文された

en: Orders Breakdown
ja: 注文の内訳

en: Orders Detected
ja: 検出された注文

en: Orders that are not verified within the given number of days will be automatically cancelled
ja: 指定された日数内に確認されない注文は自動的にキャンセルされます

en: Orders with a score equal to or greater than this number will be automatically set on hold. <br/> To disable it, slide the slider to the extreme left or Select 0.
ja: この数値以上のスコアを持つ注文は、自動的に保留に設定されます。 <br/>それを無効にするには、スライダーを左端までスライドさせるか、0を選択します。

en: Orders with a score equal to or greater than this value will be automatically cancelled. <br/> To disable it, slide the slider to the extreme left or Select 0.
ja: この値以上のスコアを持つ注文は、自動的にキャンセルされます。 <br/>それを無効にするには、スライダーを左端までスライドさせるか、0を選択します。

en: Origin Countries
ja: 起源の国

en: Past Number of Days to Check
ja: チェックする過去の日数

en: PayPal Verification Done.
ja: PayPal検証が完了しました。

en: PayPal Verification notification of order #{order_id}
ja: 注文＃{order_id}のPayPal検証通知

en: Payment method
ja: 支払方法

en: Payments made via the whitelisted payment methods will bypass anti-fraud’s rule to change order status based on risk score.
ja: ホワイトリストに登録された支払い方法を介して行われた支払いは、リスク スコアに基づいて注文ステータスを変更する不正行為防止ルールをバイパスします。

en: Paypal Settings
ja: PayPal設定

en: Paypal Verification
ja: PayPal検証

en: Paypal verified addresses
ja: PayPal確認アドレス

en: Please consider enabling reCaptcha in the Anti Fraud plugin %1$ssettings%2$s to help prevent Velocity attacks.
ja: Velocity 攻撃を防ぐために、不正対策プラグイン %1$ssettings%2$s で reCaptcha を有効にすることを検討してください。

en: Please install and activate %1$sWooCommerce%2$s in order for the WooCommerce Anti Fraud extension to work!
ja: WooCommerce Anti Fraud 拡張機能を機能させるには、%1$sWooCommerce%2$s をインストールしてアクティブ化してください。

en: Pre-Payment Checking
ja: 前払いチェック

en: Pre-Purchase Assessment
ja: 購入前の評価

en: Press Ctrl or ⌘ key and select multiple countries that you think are unsafe for your area of service.
ja: Ctrl または ⌘ キーを押して、サービス地域にとって安全ではないと思われる国を複数選択します。

en: Press “Ctrl” or “Command” key and click multiple payment methods to whitelist and scroll down to select more payment methods
ja: 「Ctrl」または「Command」キーを押して複数の支払い方法をクリックしてホワイトリストに登録し、下にスクロールしてさらに支払い方法を選択します

en: Press “Ctrl” or “Command” key and click one or multiple user roles to whitelist. Scroll up/down to select and see more user roles if any.
ja: 「Ctrl」または「Command」キーを押し、1 つまたは複数のユーザー役割をクリックしてホワイトリストに登録します。上下にスクロールして選択し、さらにユーザーの役割がある場合は表示します。

en: Prevent digital downloads if verification failed or still processing
ja: 検証が失敗した場合、または処理を処理した場合は、デジタルダウンロードを防ぎます

en: Processing..
ja: 処理..

en: Purchased from same IP but Different Customer Addresses?
ja: 同じIPから購入しましたが、異なる顧客アドレス？

en: Re-Check First Orders in Processing State?
ja: 処理状態の最初の注文を再確認しますか？

en: Recaptcha is a required field.
ja: Recaptchaは必要な分野です。

en: Recaptcha not responding, please refresh page.
ja: Recaptchaは応答していません。ページを更新してください。

en: Recent Order Data
ja: 最近の注文データ

en: Risk scores that meet or exceed this value will trigger email alerts to your specified email addresses.
ja: この値を満たすかそれを超えるリスクスコアは、指定された電子メールアドレスへのメールアラートをトリガーします。

en: Rule Weight
ja: ルール重量

en: Rule set for Buyers who are purchasing from your website for the first time.
ja: あなたのウェブサイトから初めて購入している買い手向けのルールセット。

en: Rule to check buyer is ordering products using different addresses from the same IP over a certain period from your store.
ja: バイヤーをチェックするルールは、ストアから特定の期間にわたって同じIPの異なるアドレスを使用して製品を注文することです。

en: Rules
ja: ルール

en: Rules set for identifying fraudulent orders triggering risks based on IP, billing and shipping addresses.
ja: IP、請求、配送先住所に基づいてリスクをトリガーする不正な注文を特定するために設定されたルール。

en: Score each of your transactions, checking for possible fraud, using a set of advanced scoring rules.
ja: 一連の高度なスコアリング ルールを使用して、各トランザクションをスコアリングし、不正行為の可能性をチェックします。

en: Score returned by Minfraud Factors exceeds the allowed value.
ja: Minfraud Factors によって返されたスコアが許容値を超えています。

en: Score returned by Minfraud Insights exceeds the allowed value.
ja: Minfraud Insights から返されたスコアが許容値を超えています。

en: Score returned by Minfraud exceeds the allowed value.
ja: Minfraud によって返されたスコアが許容値を超えています。

en: Select Payment Methods to be Whitelisted
ja: ホワイトリストに登録する支払い方法を選択します

en: Select Threshold Weight
ja: しきい値の重みを選択します

en: Select User Roles to be Whitelisted
ja: ホワイトリストに登録されるユーザーロールを選択します

en: Select a verification method defined such as ID and Selfie. A Verification Template should be set on Trust Swiftly.
ja: IDや自撮りなど、定義された検証方法を選択します。検証テンプレートは、信頼に迅速に設定する必要があります。

en: Select roles
ja: 役割を選択します

en: Select to enable Paypal verification
ja: PayPal検証を有効にするには、選択します

en: Select when customers should verify their identity.
ja: 顧客が自分の身元を確認する必要があるときに選択します。

en: Set Risk Thresholds
ja: リスクしきい値を設定します

en: Settings
ja: 設定

en: Show fraud risk details
ja: 詐欺のリスクの詳細を表示します

en: Spent
ja: 過ごした

en: Sr No
ja: sr no

en: Start Time
ja: 始まる時間

en: Status
ja: 状態

en: Support for the Anti-Fraud Plugin
ja: Anti-Fraudプラグインのサポート

en: The IP addresses listed in the text area will be considered unsafe.  You can also add or remove IP addresses manually here. Type “,” or press TAB/ENTER button for the next entry. Please add IPs in bulk separating them by either comma or space.
ja: テキスト領域にリストされているIPアドレスは安全ではないと見なされます。ここでは、手動でIPアドレスを追加または削除することもできます。 「、」と入力するか、[次のエントリ]の[タブ/入力]ボタンを押します。コンマまたはスペースでそれらを分離するIPSを大量に追加してください。

en: The Merchant can enter the number of days for historical orders check. The default number of days is 7 days.
ja: 販売者は、注文履歴を確認する日数を入力できます。デフォルトの日数は 7 日です。

en: The email addresses listed in the text area will be considered unsafe. You can also add or remove emails manually here. Type “,” or press TAB/ENTER button for the next entry. Please add emails in bulk separating them by either comma or space.
ja: テキスト領域にリストされているメールアドレスは安全ではないと見なされます。また、ここで手動で電子メールを追加または削除することもできます。 「、」と入力するか、[次のエントリ]の[タブ/入力]ボタンを押します。コンマまたはスペースで分離する電子メールを大量に追加してください。

en: The number of days in the past to check IP addresses and different physical addresses.
ja: IPアドレスとさまざまな物理アドレスを確認するための過去の日数。

en: The rules in this section are triggered based on defined order amounts and by counting attempted orders. You can also limit orders within a certain time frame. Orders with unusually high values, or customers who make an excessive number of transactions in a short period are more likely to be fraudulent.
ja: このセクションのルールは、定義された注文額に基づいてトリガーされ、試みられた注文をカウントします。特定の時間枠内で注文を制限することもできます。異常に高い価値のある注文、または短期間で過剰な数の取引を行う顧客は、詐欺的である可能性が高くなります。

en: The subject of the email that will be sent to the purchaser
ja: 購入者に送信される電子メールの主題

en: The threshold between Low and Medium Risk Score. Move the left handle on slider or update the value in text field to set the boundary between Low and Medium-Risk orders. Risk Score less than this value is Low-Risk order and a greater value is the starting point of Medium Risk Orders.
ja: 低リスク スコアと中リスク スコアの間のしきい値。スライダーの左ハンドルを移動するか、テキスト フィールドの値を更新して、低リスク注文と中リスク注文の間の境界を設定します。この値より小さいリスク スコアは低リスク注文であり、値が大きいほど中リスク注文の開始点になります。

en: There are three risk thresholds.  Low, Medium and High.   In this section you can define where the boundary point between those thresholds.   The maximum risk score is 100, the minimum is 0.<br/>
ja: 3つのリスクしきい値があります。低、中、高。このセクションでは、それらのしきい値の間の境界点がどこにあるかを定義できます。最大リスクスコアは100、最小値は0です。<br/>

en: There are three risk thresholds: Low, Medium and High. In this section, you can define where the boundary point between those thresholds. The maximum risk score is 100, the minimum is 0. Orders are considered Low, Medium, and High Risk Orders based on these values.
ja: リスクのしきい値は3つあります：低、中、高。このセクションでは、それらのしきい値の間の境界点がどこにあるかを定義できます。最大リスクスコアは100、最小値は0です。注文は、これらの値に基づいて低、中程度、および高リスクの注文と見なされます。

en: These settings are specific to Paypal Payment Gateway. This means, when the customer use their Paypal account for making payment for their orders, then these rules come into action.<hr/>
ja: これらの設定は、PayPal Payment Gatewayに固有です。つまり、顧客が注文の支払いを行うためにPayPalアカウントを使用すると、これらのルールが実行されます。<hr/>

en: This IP Address is blocked.
ja: このIPアドレスはブロックされています。

en: This email id is blocked
ja: この電子メールIDはブロックされています

en: This email id is blocked.
ja: この電子メールIDはブロックされています。

en: This is a threshold between Medium and High-Risk Score. Slide the right handle on slider or update the value in text field to set the boundary between Medium and High-Risk orders. Risk Score less than this value is the end point of Medium-Risk order and a greater value is High-Risk order.
ja: これは、中リスク スコアと高リスク スコアの間のしきい値です。スライダーの右ハンドルをスライドするか、テキスト フィールドの値を更新して、中リスク注文と高リスク注文の間の境界を設定します。この値より小さいリスク スコアは中リスク オーダーの終点となり、値が大きいほど高リスク オーダーとなります。

en: This is the customer's first order with this billing details.
ja: これは、この請求詳細を使用した顧客の最初の注文です。

en: This order is currently in queue for a fraud check.
ja: この注文は現在、詐欺チェックのためにキューにあります。

en: Threshold Settings
ja: しきい値設定

en: Threshold minFraud Factors Risk Score
ja: しきい値minfraud因子リスクスコア

en: Threshold minFraud Insights Risk Score
ja: しきい値minfraud Insightsリスクスコア

en: Threshold minFraud Risk Score
ja: しきい値minfraudリスクスコア

en: Time Span to Check (hours)
ja: チェックする時間（時間）

en: Too many order attempts?
ja: 注文の試みが多すぎますか？

en: Total Number of Orders
ja: 注文の総数

en: Total Transaction Amount
ja: 総トランザクション額

en: Trust Swiftly Enable/Disable
ja: 迅速に有効/無効にすることを信頼してください

en: Trust Swiftly Settings
ja: 迅速に設定を信頼してください

en: Unblock
ja: ブロックを解除します

en: Update Order Status based on Fraud Score
ja: 詐欺スコアに基づいて注文ステータスを更新します

en: Updates order status to cancel and/or on-hold when order passes a certain Risk Score threshold.
ja: 注文が特定のリスクスコアしきい値を超えた場合、注文ステータスをキャンセルおよび/または保留に更新します。

en: User Email is Whitelisted.
ja: ユーザーメールはホワイトリストです。

en: User Roles Whitelisting
ja: ユーザーロールホワイトリスト

en: Verification Method
ja: 検証方法

en: Verification Retry
ja: 検証再試行

en: Verification Template
ja: 検証テンプレート

en: Verified email addresses
ja: 検証済みのメールアドレス

en: Website Administrator does not allow you to place this order. Please contact our support team. Sorry for any inconvenience.
ja: ウェブサイト管理者は、この注文を許可しません。サポートチームにお問い合わせください。ご不便をかけて申し訳ありません。

en: Weight of the single rule in the total calculation of risk.
ja: リスクの合計計算における単一ルールの重み。

en: Weighting to Cancel Order
ja: 注文をキャンセルするための重み付け

en: Weighting to put Order On-hold
ja: 注文をオンにするための重み付け

en: When To Verify
ja: いつ検証するか

en: Whitelist Payment Methods
ja: ホワイトリストの支払い方法

en: Whitelisted Emails
ja: ホワイトリストのメール

en: Whitelisted IPs
ja: ホワイトリストIP

en: WooCommerce Anti Fraud
ja: WooCommerce 不正防止

en: WooCommerce Anti-Fraud allows you to create a list of email addresses as well as a list of IP addresses that will always be marked as potential fraud transactions.
ja: WooCommerce Anti-Fraudを使用すると、メールアドレスのリストと、潜在的な詐欺取引として常にマークされるIPアドレスのリストを作成できます。

en: You are not a human, please refresh page.
ja: あなたは人間ではありません、ページを更新してください。

en: You can use bigdatacloud.com to get accurate address via customer Lat and Long and its required to use geo location rule.
ja: bigdatacloud.comを使用して、顧客LATおよびLONGを介して正確なアドレスを取得し、GEOロケーションルールを使用する必要があります。

en: You can use quickemailverification.com to get more accurate results for false email domain-related checks.
ja: QuickEmailverification.comを使用して、誤った電子メールドメイン関連のチェックに対してより正確な結果を取得できます。

en: You have reached maximum number of allowed orders in %d hours. Please try again later.
ja: %d 時間以内に許可される注文の最大数に達しました。後でもう一度試してください。

en: Your Account Id or License Key could not be authenticated!!
ja: アカウントIDまたはライセンスキーを認証できませんでした!!

en: Your Quickemailverification API Key could not be authenticated!!
ja: QuickEmailverification APIキーは認証できませんでした!!

en: Your Trust Swiftly API Key could not be authenticated!!
ja: あなたの信頼は迅速にAPIキーを認証できませんでした!!

en: Your Trust Swiftly Base URL could not be validated!!
ja: あなたの信頼は迅速にベースURLを検証できませんでした!!

en: Your positive reviews are always encouraging!
ja: あなたの肯定的なレビューは常に励みになります！

en: [{site_title}] Confirm your PayPal email address
ja: [{site_title}] PayPalのメールアドレスを確認する

en: minFraud Factors Rule Weight
ja: minfraud要因は重みを支配します

en: minFraud Insights Rule Weight
ja: Minfraud Insightsルールの重み

en: minFraud Rule Weight
ja: minfraudルールの重み

en: v2 Secret Key
ja: V2シークレットキー

en: v2 Site Key
ja: V2サイトキー

en: v3 Secret Key
ja: V3シークレットキー

en: v3 Site Key
ja: V3サイトキー
