WooCommerce Anti Fraud 5.8.1 - en to da translation catalogue (350 entries)

en:  Please get verified with Trust Swiftly, and then try again.
da:  Bliv verificeret med tillid hurtigt, og prøv derefter igen.

en: %1$sClick here to verify the order.%2$s.
da: %1$sclick her for at verificere ordren.%2$s.

en: %1$sClick here to view the order.%2$s.
da: %1$sclick her for at se ordren.%2$s.

en: <a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxGg" target="_blank" >MaxMind minFraud</a> is a paid, external service that uses machine learning to detect potential fraud transactions. By using <a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxGg" target="_blank" >minFraud</a> you can potentially detect more fraudulent transactions.<br/>To sign up to MaxMind minFraud, click this link: <a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxGg" target="_blank">https://maxmind.com</a><hr/>
da: <a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxGg" target="_blank" >MaxMind minFraud</a> er en betalt, ekstern tjeneste, der bruger maskinlæring til at opdage potentielle svindeltransaktioner. Ved at bruge <a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxGg" target="_blank" >minFraud</a> kan du potentielt opdage flere svigagtige transaktioner.<br/>For at tilmelde dig MaxMind minFraud skal du klikke på dette link: <a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxGg" target="_blank">https://maxmind.com</a><hr/>

en: <a href="https://thrive.zohopublic.com/aref/G4734hGpxD/mBWuIqNh8" target="_blank" >Trust Swiftly</a> is a paid, external service that uses AI to verify the identity and payment of a customer. By using <a href="https://thrive.zohopublic.com/aref/G4734hGpxD/mBWuIqNh8" target="_blank" >Trust Swiftly</a> you can decrease fraud by automatically verifying their information and later use the data to win any dispute cases. To sign up for Trust Swiftly, click this link: <a href="https://thrive.zohopublic.com/aref/G4734hGpxD/mBWuIqNh8" target="_blank">trustswiftly.com</a><hr/>
da: <a href="https://thrive.zohopublic.com/aref/G4734hGpxD/mBWuIqNh8" target="_blank" >Trust Swiftly</a> er en betalt, ekstern tjeneste, der bruger AI til at bekræfte identiteten og betalingen af ​​en kunde. Ved at bruge <a href="https://thrive.zohopublic.com/aref/G4734hGpxD/mBWuIqNh8" target="_blank" >Trust Swiftly</a> kan du mindske svindel ved automatisk at bekræfte deres oplysninger og senere bruge dataene til at vinde eventuelle tvistsager. For at tilmelde dig Trust Swiftly skal du klikke på dette link: <a href="https://thrive.zohopublic.com/aref/G4734hGpxD/mBWuIqNh8" target="_blank">trustswiftly.com</a><hr/>

en: API Key
da: API -nøgle

en: API Key for bigdatacloud.com
da: API -nøgle til bigdatacloud.com

en: API Key for quickemailverification.com
da: API -nøgle til QuickEmailverification.com

en: Action
da: Handling

en: Activate Email Alerts for Admin
da: Aktivér e -mail -advarsler til admin

en: Add additional email address(es) you want to be notified upon exceeding Risk-score. Press “Comma”, TAB or ENTER button for the next entry.
da: Tilføj yderligere e-mail-adresse (ES), du vil blive underrettet, når du overskrider risikoscore. Tryk på “Koma”, Tab eller indtast -knap for den næste post.

en: Add email addresses of orders reported with a high risk of fraud to blacklist automatically.
da: Tilføj e -mail -adresser til ordrer rapporteret med en høj risiko for svig for at sortliste automatisk.

en: Additional Address(es) to Notify
da: Yderligere adresse (er) for at underrette

en: Adds a custom alert message for blocked users on Pre-Payment Check. This message will be shown to the user on the checkout page while they attempt to pay.
da: Tilføjer en brugerdefineret alarmmeddelelse for blokerede brugere på forudbetalingskontrol. Denne meddelelse vises til brugeren på kassen, mens de forsøger at betale.

en: Admin notification about an order.
da: Administratormeddelelse om en ordre.

en: Alerts
da: Advarsler

en: Amount Limit ($)
da: Beløbsgrænse ($)

en: An order with ID #%1$s scored a Risk Score of %2$s.
da: En ordre med ID # %1$s scorede en risikoscore på %2$s.

en: Anti Fraud
da: Anti -svig

en: Anti Fraud - Admin Notice
da: Anti-svindel - administrativ meddelelse

en: Anti Fraud - PayPal verification
da: Anti -svig - PayPal -verifikation

en: Anti Fraud Dashboard
da: Anti -svindel -dashboard

en: AntiFraud: Bigdatacloud credentials not authenticate or your quota limit has been exceeded!
da: Antifraud: BigDataCloud -legitimationsoplysninger, der ikke godkendes, eller din kvotebegrænsning er overskredet!

en: Antifraud paypal verification
da: Antifraud paypal verifikation

en: Are Billing and Shipping Addresses Same?
da: Er fakturerings- og forsendelsesadresser det samme?

en: Auto Cancellation Days
da: Auto -annulleringsdage

en: Auto Fraud Check For Existing Orders
da: Auto -svig Kontroller for eksisterende ordrer

en: Automatic Blacklisting
da: Automatisk sortliste

en: Average Multiplier
da: Gennemsnitlig multiplikator

en: Base URL
da: Basis URL

en: Billing address does not match shipping address
da: Faktureringsadresse matcher ikke forsendelsesadresse

en: Billing phone number does not match with Billing country
da: Faktureringstelefonnummer stemmer ikke overens med faktureringslandet

en: Blacklist
da: Sortliste

en: Blacklist Settings
da: Sortlisteindstillinger

en: Block Downloads
da: Bloker downloads

en: Blocked Email Addresses
da: Blokerede e -mail -adresser

en: Blocked IP Addresses
da: Blokerede IP -adresser

en: By using this extension, you may be storing personal data or sharing data with an external service. <a href="%s" target="_blank">Learn more about how this works, including what you may want to include in your privacy policy.</a>
da: Ved at bruge denne udvidelse kan du muligvis gemme personlige data eller dele data med en ekstern tjeneste. <a href="%s" target="_blank">Få mere at vide om, hvordan dette fungerer, herunder hvad du måske vil medtage i din privatlivspolitik.</a>

en: Calculate Fraud Risk
da: Beregn svigrisiko

en: Cancel fraud check queue
da: Annuller svigskontrolkø

en: Change Order Status based on Risk Score
da: Ændringsordre status baseret på risikoscore

en: Check if order significantly exceeds the average order amount for your site. Set multiplier value to trigger this rule when order place is value times greater than an average order.
da: Kontroller, om ordren markant overstiger det gennemsnitlige ordrebeløb for dit websted. Indstil multiplikatorværdi for at udløse denne regel, når bestillingsstedet er værditider større end en gennemsnitlig rækkefølge.

en: Check if the customer is behind either a proxy or a VPN
da: Kontroller, om kunden står bag enten en proxy eller en VPN

en: Check pending order fraud risk score
da: Tjek risikoscore for svindel med ventende ordrer

en: Click <a href="https://www.google.com/recaptcha/admin" target="_blank">here</a> to register.
    								Activating reCAPTCHA will enable the service on your Checkout page, which is an effective means of reducing spam orders, particularly from velocity attacks ie. where spammers try multiple credit cards to test their validity.   If you continue to experience a high volume of spam orders after enabling this setting, please contact our Support team (<a href="mailto:support@opmc.biz" target="_top">support@opmc.biz</a>) .<hr/>
da: "Klik på <a href=""https://www.google.com/recaptcha/admin"" mål=""_blank""> her </a> at registrere.
    								Aktivering af Recaptcha vil aktivere tjenesten på din kasseside, som er et effektivt middel til at reducere spamordrer, især fra hastighedsangreb, dvs. Hvor spammere prøver flere kreditkort for at teste deres gyldighed. Hvis du fortsætter med at opleve et stort antal spam -ordrer efter aktivering af denne indstilling, bedes du kontakte vores supportteam (<a href=""mailto:support@opmc.biz"" mål=""_top""> support@opmc.biz </a> ). <hr/>"

en: Configure the email template below. The following tags can be embedded in the template fields:<br/><br/><b>{site_title}</b> - replaced with the Wordpress Site Title<br/><b>{site_email}</b> - replaced with the Wordpress site admin email address
da: Konfigurer e -mail -skabelonen nedenfor. Følgende tags kan indlejres i skabelonfelterne: <br/> <br/> <b> {site_title} </b> - erstattet med WordPress -stedets titel <br/> <b> {site_email} </b> - Erstattet med WordPress -webstedets admin -e -mail -adresse

en: Contact Our Support
da: Kontakt vores support

en: Could not get response from recaptcha server, please refresh page.
da: Kunne ikke få svar fra RecaptCha Server, skal du opdatere side.

en: Could not get response from recaptcha server.
da: Kunne ikke få svar fra RecaptCha Server.

en: Could not verify request.
da: Kunne ikke verificere anmodning.

en: Customer IP address did not match given billing country.
da: Kunde -IP -adresse stemte ikke overens med et givet faktureringsland.

en: Customer order geo location mismatches billing/shipping address.
da: Kundeordre Geo Location Mismatches Fakturering/forsendelsesadresse.

en: Customer ordered from behind a proxy.
da: Kunden bestilt bag en proxy.

en: Date
da: Dato

en: Detect if a person uses the same device but changes proxies while they are placing multiple orders from your website
da: Registrer, hvis en person bruger den samme enhed, men ændrer proxies, mens de placerer flere ordrer fra dit websted

en: Device Tracking
da: Enhedssporing

en: Disabled
da: handicappet

en: Docs
da: Dokumenter

en: Does Geo Location Match?
da: Stemmer Geo -placering?

en: Does IP Address Match Location?
da: Matcher IP -adresse placering?

en: Don't have bigdatacloud.com account? <a href="https://www.bigdatacloud.com/" target="_blank">Signup here</a><br/>Get 50K requests per month for free. Upgrade for more.
da: Har du ikke bigdatacloud.com -konto? <a href="https://www.bigdatacloud.com/" target="_blank"> Tilmelding her </a> <br/> Få 50k -anmodninger pr. Måned gratis. Opgrader for mere.

en: Don't have quickemailverification account? <a href="">Signup here</a><br/>Verify 50 emails for free. Upgrade if you want more
da: Har du ikke QuickEmailverification -konto? <a href=""> Tilmelding her </a> <br/> Bekræft 50 e -mails gratis. Opgrader, hvis du vil have mere

en: Download
da: Hent

en: Each rule that is matched will add the configured &quot;Rule Weight&quot; value to the overall fraud score.  In this section you can configure general fraud detection rules.<hr/>
da: Hver regel, der matches, tilføjer den konfigurerede & quot; Regelvægt & quot; værdi til den samlede svigresultat. I dette afsnit kan du konfigurere regler for generelle svig Detektion. <hr/>

en: Email Alerts
da: E -mail -advarsler

en: Email Blacklist
da: E -mail sortliste

en: Email Blacklisting
da: E -mail sortliste

en: Email Notification Score
da: E -mail -meddelelsesresultat

en: Email Template
da: E -mail -skabelon

en: Email Type
da: E -mail -type

en: Email Whitelist
da: E-mail hvidliste

en: Email address is from a high-risk domain.
da: E-mail-adresse er fra et højrisiko-domæne.

en: Email body
da: E -mail -krop

en: Email is a known free email address.
da: E -mail er en kendt gratis e -mail -adresse.

en: Emails Blocked
da: E -mails blokeret

en: Emails can be sent either as plain text or HTML
da: E -mails kan sendes enten som almindelig tekst eller HTML

en: Enable Auto Fraud Check
da: Aktivér check auto -svig

en: Enable Debug Log
da: Aktivér debugloggen

en: Enable Debug Logging
da: Aktivér debug -logning

en: Enable MaxMind minFraud Factors Integration
da: Aktivér MaxMind Min -fraud Factors Integration

en: Enable MaxMind minFraud Insights Integration
da: Aktiver MaxMind minFraud Insights Integration

en: Enable MaxMind minFraud Integration
da: Aktivér Maxmind Min -fraud -integration

en: Enable Phone Number and Billing Country Check
da: Aktivér telefonnummer og faktureringslandskontrol

en: Enable Trust Swiftly
da: Aktivér tillid hurtigt

en: Enable Whitelisting of Payment Methods
da: Aktivér hvidlistning af betalingsmetoder

en: Enable Whitelisting of User Roles
da: Aktivér hvidlisting af brugerroller

en: Enable debug logging
da: Aktivér debug -logning

en: Enable it to activate whitelisting of User Roles.
da: Aktivér det for at aktivere hvidlistning af brugerroller.

en: Enable it to check fraud for a previous order, that orders, when the Antifraud plugin was not installed.
da: Aktivér det for at kontrollere svig for en tidligere ordre, at ordrer, når Antifraud -pluginet ikke blev installeret.

en: Enable it to check if customer's email address originates from any high-risk domain listed below and/or add API for “quickemailverification. com” for automatic checking
da: Aktivér det for at kontrollere, om kundens e-mail-adresse stammer fra ethvert højrisiko-domæne, der er anført nedenfor og/eller tilføj API til “Quickemailverification. com ”til automatisk kontrol

en: Enable it to check if orders originate from unsafe countries. Select unsafe countries from the list below.
da: Aktivér det for at kontrollere, om ordrer stammer fra usikre lande. Vælg usikre lande fra listen nedenfor.

en: Enable it to identify customers purchasing from your website for the first time.
da: Aktivér det at identificere kunder, der køber fra dit websted for første gang.

en: Enable it to identify that customer's physical location matches the location provided by IP address.
da: Aktivér det at identificere, at kundens fysiske placering matcher placeringen leveret af IP -adresse.

en: Enable it to identify that customer's shipping/billing state matches the state provided by Geo Location.
da: Aktivér det for at identificere, at kundens forsendelse/faktureringstilstand matcher den stat, der leveres af Geo Location.

en: Enable it to perform first-order re-check on orders in processing state.
da: Aktivér det at udføre førsteordens genkontrol på ordrer i behandlingen.

en: Enable it to record the debugging data.
da: Aktivér dem for at registrere fejlfindingsdata.

en: Enable pre-payment checking to assess fraud before making payment and block buyers with high fraud risk from placing any order and notify them via alert message.
da: Aktivér kontrol af forudbetaling for at vurdere svig, før du foretager betaling og blokerer købere med høj svigrisiko ved at placere enhver ordre og underrette dem via alarmmeddelelse.

en: Enable reCAPTCHA
da: Aktivér gendannelse

en: Enable reCAPTCHA on checkout page<br/>
da: Aktivér gendannelse på kassen <br/>

en: Enable the IP blacklist function
da: Aktivér IP -sortlistefunktionen

en: Enable the IP blacklist function to block IP addresses with high risk of frauds.
da: Aktivér IP -sortlistefunktionen for at blokere IP -adresser med høj risiko for svig.

en: Enable the email blacklist function to block emails captured by WooCommerce Anti-fraud rules.
da: Aktivér e-mail-sortlistefunktionen for at blokere e-mails, der er fanget af WooCommerce Anti-svigregler.

en: Enable this rule to confirm that the total amount of the order does not exceed maximum configured amount below.
da: Aktivér denne regel for at bekræfte, at det samlede beløb af ordren ikke overstiger det maksimale konfigurerede beløb nedenfor.

en: Enable this rule to monitor if multiple orders with different billing or shipping addresses have originated from the same IP address. Make sure to set time span of checking.
da: Aktivér denne regel for at overvåge, om flere ordrer med forskellige fakturerings- eller forsendelsesadresser er stammer fra den samme IP -adresse. Sørg for at indstille tidsrum for at kontrollere.

en: Enable to add payment methods to the whitelist.
da: Aktivér at tilføje betalingsmetoder til hvidlisten.

en: Enable to cancel and/or put orders on hold based on Risk Score.
da: Aktivér at annullere og/eller sætte ordrer på vent baseret på risikoscore.

en: Enable to check if the order originates from outside of your store's home country.
da: Aktivér for at kontrollere, om ordren stammer fra uden for din butiks hjemland.

en: Enable to identify difference between billing and shipping addresses.
da: Aktivér for at identificere forskel mellem fakturering og forsendelsesadresser.

en: Enable to receive fraud alerts on admin email address when risk-score exceeds value set in Email Notification Score.
da: Aktivér for at modtage svigadvarsler på admin-e-mail-adresse, når risikoscore overstiger værdien, der er indstillet i e-mail-meddelelses score.

en: Enable v2 reCAPTCHA
da: Aktivér V2 RECAPTCHA

en: Enable v2 reCAPTCHA<br/>
da: Aktivér V2 genindtægter <br/>

en: Enable v3 reCAPTCHA
da: Aktivér V3 genindtægter

en: Enable v3 reCAPTCHA<br/>
da: Aktivér V3 genkaptcha <br/>

en: Enable/Disable
da: Aktivere deaktivere

en: Enabling this rule allows you to limit number of orders per user within the time span configured below.
da: Aktivering af denne regel giver dig mulighed for at begrænse antallet af ordrer pr. Bruger inden for det tidsrum, der er konfigureret nedenfor.

en: Enabling this rule limits the number of orders to be placed within a certain period of the day.
da: Aktivering af denne regel begrænser antallet af ordrer, der skal placeres inden for en bestemt periode på dagen.

en: End Time
da: Sluttid

en: Enter a total number of orders that a buyer can make in the specified time span.
da: Indtast et samlet antal ordrer, som en køber kan foretage i det specificerede tidsrum.

en: Enter any IPs you want to be whitelisted. Press “Tab” or “Comma” after entering any new IPs. Please add emails in bulk separating them by either comma or space.
da: Indtast eventuelle IP'er, du ønsker at blive hvidlistet. Tryk på "Tab" eller "Komma" efter indtastning af nye IP'er. Tilføj e-mails på én gang og adskille dem med enten komma eller mellemrum.

en: Enter any email origin domains you consider to be high-risk. Press “Tab” or “Comma” after entering any new domain.
da: Indtast eventuelle e-mail-oprindelsesdomæner, som du anser for at være højrisiko. Tryk på "Tab" eller "Komma" efter at have indtastet et nyt domæne.

en: Enter any email you want to be whitelisted. Press “Tab” or “Comma” after entering any new email. Please add emails in bulk separating them by either comma or space.
da: Indtast enhver e-mail, du ønsker at blive hvidlistet. Tryk på "Tab" eller "Komma" efter at have indtastet en ny e-mail. Tilføj e-mails på én gang og adskille dem med enten komma eller mellemrum.

en: Enter in your Trust Swiftly site URL i.e https://example.trustswiftly.com
da: Indtast din Trust Swiftly-websteds URL, dvs. https://example.trustswiftly.com

en: Enter maximum number of orders that can be placed during specified time span.
da: Indtast et maksimalt antal ordrer, der kan placeres i det specificerede tidsrum.

en: Enter number of hours you want to check
da: Indtast antal timer, du vil tjekke

en: Enter the body of the email to be sent to the purchaser in the text area below:
da: Indtast brødteksten i den e-mail, der skal sendes til køberen, i tekstområdet nedenfor:

en: Enter the license key provided by MaxMind here.
da: Indtast licensnøglen leveret af MaxMind her.

en: Enter the maximum amount of purchase accepted in your store.
da: Indtast det maksimale købsbeløb, der er accepteret i din butik.

en: Enter the multiplier value to check amount over average transaction value that will trigger the rule (expressed as a multiplier). For example, if you want to limit orders that are 2 times greater than the average value of orders, set the multiplier value to 2.
da: Indtast multiplikatorværdien for at kontrollere beløbet over den gennemsnitlige transaktionsværdi, der vil udløse reglen (udtrykt som en multiplikator). For eksempel, hvis du vil begrænse ordrer, der er 2 gange større end den gennemsnitlige værdi af ordrer, skal du indstille multiplikatorværdien til 2.

en: Enter v2 Secret Key
da: Indtast V2 Secret Key

en: Enter v2 Site Key
da: Indtast V2 -stednøgle

en: Enter v3 Secret Key
da: Indtast v3 Secret Key

en: Enter v3 Site Key
da: Indtast V3 -stednøgle

en: Enter your MaxMind account ID here.  If you don&apos;t have an account, please sign up at <a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxGg" target="_blank">https://maxmind.com</a>.
da: Indtast dit MaxMind -konto -id her. Hvis du ikke har en konto, skal du tilmelde dig på <a href="https://maxmind.pxf.io/qnvxgg" target="_blank"> https://maxmind.com </a>.

en: Evaluate customers before making the actual payment.  If the fraud score reaches a high-risk order range before making payment, the customer order will be denied in advance, and a custom message appears on the checkout page explaining buyer the reason for denial.
da: Evaluer kunder, inden de foretager den faktiske betaling. Hvis svigresultatet når et rækkefølge med høj risiko, før den foretagne betaling, nægtes kundeordren på forhånd, og der vises en brugerdefineret meddelelse på kassen, der forklarer køberen årsagen til benægtelse.

en: Facing an Issue with the plugin?
da: Står over for et problem med plugin?

en: Filter accounts with different user roles to bypass Anti-fraud scoring system.
da: Filterkonti med forskellige brugerroller til at omgå scoringssystem mod svindel.

en: First Purchase Rule Weight
da: Første købsregelvægt

en: First Purchase on Website
da: Første køb på webstedet

en: First Time Purchase Rules
da: Første gang købsregler

en: Fraud Action
da: Svig handling

en: Fraud Check
da: Svindelcheck

en: Fraud Risk
da: Svigrisiko

en: Fraud check done.
da: Svindeltjek udført.

en: Fraud notification for order #{order_id}
da: Anmeldelse af svindel for ordre #{order_id}

en: Fraudulent Orders Cancelled
da: Svigende ordrer annulleret

en: General Rules
da: Generelle regler

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: General behaviours of the Anti Fraud plugin are configured on this page.<hr/>
da: Generel opførsel af anti -svig plugin er konfigureret på denne side. <hr/>

en: Get alerts about suspected fraudulent activities <hr/>
da: Få advarsler om mistænkte falske aktiviteter <hr/>

en: Google reCAPTCHA Settings
da: Google RecaptCha -indstillinger

en: Great, Quickemailverification authenticated successfully but you don't have enough credit to use this service.
da: Fantastisk, QuickEmailverification godkendt med succes, men du har ikke nok kredit til at bruge denne service.

en: Great, Quickemailverification authenticated successfully!!
da: Fantastisk, quickemailverification godkendt med succes !!

en: Great, Trust Swiftly authenticated successfully!!
da: Fantastisk, tillid hurtigt godkendt med succes !!

en: Great, authenticated successfully!!
da: Fantastisk, godkendt med succes !!

en: Great, bigdatacloud authenticated successfully!
da: Fantastisk, BigDataCloud godkendte med succes!

en: Hi there. Order with ID #%1$s scored a Risk Score of %2$s.
da: Hej. Bestilling med ID # %1$s scorede en risikoscore på %2$s.

en: Hi!We have received your order on {site_title}, but to complete we have to verify your PayPal email address.If you havent made or authorized any purchase, please, contact PayPal support service immediately,and email us to {site_email} for having your money back.
da: Hej! Vi har modtaget din ordre på {site_title}, men for at fuldføre skal vi bekræfte din PayPal-e-mailadresse. Hvis du ikke har foretaget eller godkendt noget køb, bedes du kontakte PayPals supportservice med det samme og sende os en e-mail til {site_email} for at have dine penge tilbage.

en: Hide details
da: Skjul detaljer

en: High Importance
da: Høj betydning

en: High Risk
da: Høj risiko

en: High Risk Order
da: Ordre med høj risiko

en: High Risk threshold
da: Tærskel med høj risiko

en: High-Risk Domains
da: Domæner med høj risiko

en: High-Risk Email Domains
da: Højrisiko-e-mail-domæner

en: High-Risk Net Transaction
da: Netto-transaktion med høj risiko

en: High-Risk Orders on Hold
da: Ordrer med høj risiko på vent

en: IP Blacklist
da: IP sortliste

en: IP Blacklisting
da: IP sortlistning

en: IP address ordered multiple orders in the last
da: IP -adresse bestilte flere ordrer i sidste

en: IP address ordered with multiple order details in the past
da: IP -adresse bestilt med flere ordreoplysninger i fortiden

en: IP, Billing and Shipping Address-based Rules
da: IP, fakturering og forsendelsesadressebaserede regler

en: IPs Whitelist
da: IPs hvidliste

en: If the minFraud risk score exceeds the threshold set above, this weight will be applied to the overall risk score.  By adjusting this, you can balance the minFraud value against the other rules-based calculations in the plugin.
da: Hvis minfraud -risikoscore overstiger tærsklen ovenfor, vil denne vægt blive anvendt på den samlede risikoscore. Ved at justere dette kan du afbalancere minfraud-værdien mod de andre reglerbaserede beregninger i plugin.

en: If the risk score exceed threshold value which is set here, then the customer needs to be verified with Trust Swiftly.
da: Hvis risikoscore overstiger tærskelværdien, der er indstillet her, skal kunden hurtigt verificeres med tillid.

en: If the risk score returned by the minFraud system exceeds this number, the transaction will be considered potentially fraudulent and will contribute to the overall fraud score calculation.  If the risk score from minFraud is lower than this threshold, it will not contribute to the overall fraud score.
da: Hvis risikoscore, der er returneret af Minfraud -systemet, overstiger dette antal, betragtes transaktionen som potentielt svigagtig og vil bidrage til beregningen af ​​den samlede svigresultat. Hvis risikoscore fra Minfraud er lavere end denne tærskel, vil den ikke bidrage til den samlede svigresultat.

en: If you enable this rule, then it is highly recommended that you use a separate Phone Number Validation plugin to make sure your customers specify a correct international phone number format on the checkout page. Else, this rule will treat an invalid phone number as a risk.
da: Hvis du aktiverer denne regel, anbefales det stærkt, at du bruger et separat telefonnummervaliderings -plugin for at sikre, at dine kunder specificerer et korrekt internationalt telefonnummerformat på kassen. Ellers behandler denne regel et ugyldigt telefonnummer som en risiko.

en: If you have any issues or feedback about Anti-Fraud plugin, we would love to here from you!
da: Hvis du har problemer eller feedback om plugin mod svindel, ville vi meget gerne her fra dig!

en: In order to continue %1$s"Geo Location Match"%2$s service, our provider Bigdatacloud now requires you to sign up and get the api key. To obtain an api key you can %3$sregister here%4$s.
da: For at fortsætte %1$s"Geo Location Match"%2$s-tjenesten kræver vores udbyder Bigdatacloud nu, at du tilmelder dig og får api-nøglen. For at få en api-nøgle kan du %3$sregistrere dig her%4$s.

en: In this section, customers can enable this setting to check fraud for a previous order, when the Anti Fraud plugin is not installed and an order was placed within 7 days old.
da: I dette afsnit kan kunderne gøre det muligt for denne indstilling at kontrollere svig for en tidligere ordre, når anti -svig plugin ikke er installeret, og en ordre blev placeret inden for 7 dage gammel.

en: In this section, customers can enable this setting to create log file and it can seen from WooCommerce >> Status >> Log.
da: I dette afsnit kan kunderne gøre det muligt for denne indstilling at oprette logfil, og den kan ses fra WooCommerce >> status >> log.

en: International orders tend to have a higher fraud risk than orders that originate in your home country. Merchants often find that certain origin countries have a higher potential for fraud. These Rule sets help manage such risks.
da: Internationale ordrer har en tendens til at have en højere svigrisiko end ordrer, der stammer fra dit hjemland. Forhandlere finder ofte, at visse oprindelseslande har et større potentiale for svig. Disse regelsæt hjælper med at styre sådanne risici.

en: Invalid recaptcha.
da: Ugyldig Recaptcha.

en: Is Customer behind Proxy or VPN?
da: Er kunde bag proxy eller VPN?

en: Is Order from High-Risk Country?
da: Er ordre fra land med høj risiko?

en: Is Suspicious / High-Risk Email Domain?
da: Er mistænkelige / højrisiko-e-mail-domæne?

en: Is it International Order?
da: Er det international orden?

en: Last 24 Hours Update
da: Sidste 24 timers opdatering

en: Leave Us a Review!
da: Efterlad os en anmeldelse!

en: Limit Number of Orders between Time
da: Begræns antal ordrer mellem tiden

en: List of Emails whitelitsted. Add emails manullay to make whitlist. Unblocked emails also added to this list.
da: Liste over e -mails Whitelitsted. Tilføj e -mails Manullay for at lave Whitlist. Uklassede e -mails føjede også til denne liste.

en: List of IPs whitelitsted. Add IPs manullay to make whitlist. Unblocked IPs also added to this list.
da: Liste over IPS Whitelitsted. Tilføj IPS Manullay for at lave Whitlist. Ublokerede IP'er føjede også til denne liste.

en: Love our Plugin?
da: Elsker vores plugin?

en: Low Risk
da: Lav risiko

en: Low Risk Order
da: Ordre med lav risiko

en: Mark Unsafe Countries
da: Mark usikre lande

en: Max Order Limit between time reached.
da: Max ordergrænse mellem nået tid.

en: Max order limit reched from same IP.
da: Max ordergrænse, der er genindført fra samme IP.

en: MaxMind Account ID
da: MaxMind -konto -ID

en: MaxMind License Key
da: MaxMind Licensnøgle

en: MaxMind Risk Score
da: MaxMind Risk score

en: MaxMind minFraud Settings
da: Maxmind Min -fraud -indstillinger

en: Maximum Allowed Number of Orders Between Time
da: Maksimalt tilladt antal ordrer mellem tiden

en: Maximum Allowed Number of Orders in Time Span?
da: Maksimalt tilladt antal ordrer i tidsrum?

en: Medium Risk
da: Medium risiko

en: Medium Risk Order
da: Ordre med mellemrisiko

en: Medium Risk Orders
da: Ordrer med mellemrisiko

en: Medium Risk threshold
da: Medium risikotærskel

en: Merchants often find that certain email domains have a higher potential for fraud. These Rule sets will help you manage High-Risk Email Domains.<br/>Identify High-Risk Domains by manually adding such email domains to High-Risk Domain section and/or using QuickEmailVerification.com API key to make this operation automatic.
da: Forhandlere finder ofte, at visse e -mail -domæner har et større potentiale for svig. Disse regelsæt vil hjælpe dig med at administrere e-mail-domæner med høj risiko. <br/> Identificer højrisiko-domæner ved manuelt at tilføje sådanne e-mail-domæner til sektion med høj risiko og/eller bruge quickemailverification.com API-nøgle til at gøre denne operation automatisk.

en: MinFraud Factors Settings
da: MinFraud-faktorindstillinger

en: MinFraud Insights Settings
da: Indstillinger for MinFraud Insights

en: MinFraud Settings
da: MinFraud-indstillinger

en: Moderate
da: Moderat

en: Multiple Orders Attempts using Different Addresses from Same IP
da: Flere ordrerforsøg ved at bruge forskellige adresser fra samme IP

en: Name
da: Navn

en: Need Support?
da: Brug for support?

en: Needs Attention
da: Har brug for opmærksomhed

en: Needs to be as per server time. Check in woo general settings. Accordingly specify end time.
da: Skal være i henhold til servertid. Tjek ind Woo -generelle indstillinger. Specificer følgelig sluttid.

en: Needs to be as per server time. Check in woo general settings. Accordingly specify start time.
da: Skal være i henhold til servertid. Tjek ind Woo -generelle indstillinger. Specificer følgelig starttid.

en: No Importance
da: Ingen betydning

en: No Of Days For Historical Orders Checks
da: Ingen af ​​dage til historiske ordrer kontrollerer

en: No fraud checking has been done on this order yet.
da: Der er endnu ikke foretaget nogen kontrol af svig i denne ordre.

en: Notice about PayPal verification.
da: Bemærk om PayPal -verifikation.

en: Notification message for Blocked users
da: Meddelelsesmeddelelse for blokerede brugere

en: Number of days that have to pass before sending another email if the order is still waiting for verification
da: Antal dage, der skal bestå, før du sender en anden e -mail, hvis ordren stadig venter på verifikation

en: Order Amount is Above Average?
da: Ordrebeløbet er over gennemsnittet?

en: Order Amounts and Attempts
da: Bestil beløb og forsøg

en: Order Exceeds Maximum Amount Limit?
da: Orden overstiger maksimal beløbsgrænse?

en: Order exceeds maximum amount.
da: Orden overstiger maksimalt beløb.

en: Order fraud checks skipped due to user verified from Trust Swiftly.
da: Bestil svigskontrol sprang hurtigt på grund af brugeren bekræftet fra tillid.

en: Order fraud checks skipped due to whitelisted customer IPs.
da: Bestilling af svigskontrol sprang over på grund af hvidlistet kunde IPS.

en: Order fraud checks skipped due to whitelisted email.
da: Bestil svindelkontrolleres over på grund af hvidlistet e -mail.

en: Order fraud checks skipped due to whitelisted payment method.
da: Bestilling af svigskontrolleret springet på grund af hvidlistet betalingsmetode.

en: Order fraud checks skipped due to whitelisted user role.
da: Bestil svindelkontrolleres over på grund af hvidlistet brugerrolle.

en: Order is an international order.
da: Orden er en international ordre.

en: Ordered from a risk billing_method
da: Bestilt fra en risiko fakturering_method

en: Ordered from a risk country
da: Bestilt fra et risikoland

en: Orders Breakdown
da: Bestiller sammenbrud

en: Orders Detected
da: Bestillinger opdaget

en: Orders that are not verified within the given number of days will be automatically cancelled
da: Ordrer, der ikke er verificeret inden for det givne antal dage, annulleres automatisk

en: Orders with a score equal to or greater than this number will be automatically set on hold. <br/> To disable it, slide the slider to the extreme left or Select 0.
da: Ordrer med en score lig med eller større end dette nummer indstilles automatisk på vent. <br/> For at deaktivere den skal du skubbe skyderen til den ekstreme venstre eller vælge 0.

en: Orders with a score equal to or greater than this value will be automatically cancelled. <br/> To disable it, slide the slider to the extreme left or Select 0.
da: Ordrer med en score lig med eller større end denne værdi annulleres automatisk. <br/> For at deaktivere den skal du skubbe skyderen til den ekstreme venstre eller vælge 0.

en: Origin Countries
da: Oprindelseslande

en: Past Number of Days to Check
da: Tidligere antal dage til at kontrollere

en: PayPal Verification Done.
da: PayPal -verifikation udført.

en: PayPal Verification notification of order #{order_id}
da: PayPal -verifikationsmeddelelse om ordre #{order_id}

en: Payment method
da: Betalingsmetode

en: Payments made via the whitelisted payment methods will bypass anti-fraud’s rule to change order status based on risk score.
da: Betalinger foretaget via de hvidlistede betalingsmetoder vil omgå anti-fraud's regel om at ændre ordrestatus baseret på risikoscore.

en: Paypal Settings
da: PayPal -indstillinger

en: Paypal Verification
da: PayPal -verifikation

en: Paypal verified addresses
da: PayPal verificerede adresser

en: Please consider enabling reCaptcha in the Anti Fraud plugin %1$ssettings%2$s to help prevent Velocity attacks.
da: Overvej venligst aktivering af genindvinding i anti -svig plugin %1$ssettings %2$s for at hjælpe med at forhindre hastighedsangreb.

en: Please install and activate %1$sWooCommerce%2$s in order for the WooCommerce Anti Fraud extension to work!
da: Installer og aktiver %1$swoocommerce %2$s For at WooCommerce Anti -svigforlængelse kan fungere!

en: Pre-Payment Checking
da: Kontrol af forudbetaling

en: Pre-Purchase Assessment
da: Vurdering af førkøb

en: Press Ctrl or ⌘ key and select multiple countries that you think are unsafe for your area of service.
da: Tryk på CTRL eller ⌘ -nøglen, og vælg flere lande, som du synes er utrygge for dit serviceproduktion.

en: Press “Ctrl” or “Command” key and click multiple payment methods to whitelist and scroll down to select more payment methods
da: Tryk på "Ctrl" eller "Command"-tasten, og klik på flere betalingsmetoder for at hvidliste og rul ned for at vælge flere betalingsmetoder

en: Press “Ctrl” or “Command” key and click one or multiple user roles to whitelist. Scroll up/down to select and see more user roles if any.
da: Tryk på “CTRL” eller “Kommando” -tasten, og klik på en eller flere brugerroller til Whitelist. Rul op/ned for at vælge og se flere brugerroller, hvis nogen.

en: Prevent digital downloads if verification failed or still processing
da: Forhindre digitale downloads, hvis verifikation mislykkedes eller stadig behandles

en: Purchased from same IP but Different Customer Addresses?
da: Købt fra samme IP men forskellige kundeadresser?

en: Re-Check First Orders in Processing State?
da: Kontroller første ordrer i behandlingen af ​​staten?

en: Recaptcha is a required field.
da: Recaptcha er et påkrævet felt.

en: Recaptcha not responding, please refresh page.
da: Genindvinding af ikke svar, bedes du opdatere side.

en: Recent Order Data
da: Nylige ordredata

en: Risk scores that meet or exceed this value will trigger email alerts to your specified email addresses.
da: Risikoscore, der opfylder eller overskrider denne værdi, vil udløse e -mail -advarsler til dine specificerede e -mail -adresser.

en: Rule Weight
da: Regelvægt

en: Rule set for Buyers who are purchasing from your website for the first time.
da: Regel indstillet til købere, der køber fra dit websted for første gang.

en: Rule to check buyer is ordering products using different addresses from the same IP over a certain period from your store.
da: Regel for at kontrollere, at køber bestiller produkter, der bruger forskellige adresser fra den samme IP over en bestemt periode fra din butik.

en: Rules
da: Regler

en: Rules set for identifying fraudulent orders triggering risks based on IP, billing and shipping addresses.
da: Regler, der er fastlagt til at identificere falske ordrer, der udløser risici baseret på IP, fakturerings- og forsendelsesadresser.

en: Score each of your transactions, checking for possible fraud, using a set of advanced scoring rules.
da: Scor hver af dine transaktioner og tjek for mulig svindel ved hjælp af et sæt avancerede scoringsregler.

en: Score returned by Minfraud Factors exceeds the allowed value.
da: Resultat, der returneres af minfraud -faktorer, overstiger den tilladte værdi.

en: Score returned by Minfraud Insights exceeds the allowed value.
da: Resultat, der returneres af minfraud -faktorer, overstiger den tilladte værdi.

en: Score returned by Minfraud exceeds the allowed value.
da: Resultat, der returneres af minfraud, overstiger den tilladte værdi.

en: Select Payment Methods to be Whitelisted
da: Vælg betalingsmetoder, der skal hvidlistes

en: Select Threshold Weight
da: Vælg tærskelvægt

en: Select User Roles to be Whitelisted
da: Vælg brugerroller, der skal blive hvidlistet

en: Select a verification method defined such as ID and Selfie. A Verification Template should be set on Trust Swiftly.
da: Vælg en verifikationsmetode defineret såsom ID og selfie. En verifikationsskabelon skal indstilles hurtigt på tillid.

en: Select roles
da: Vælg roller

en: Select to enable Paypal verification
da: Vælg for at aktivere PayPal -verifikation

en: Select when customers should verify their identity.
da: Vælg, hvornår kunderne skal verificere deres identitet.

en: Set Risk Thresholds
da: Indstil risikotærskler

en: Settings
da: Indstillinger

en: Show fraud risk details
da: Vis svigrisikodetaljer

en: Spent
da: Brugt

en: Sr No
da: Sr nr

en: Start Time
da: Starttidspunkt

en: Support for the Anti-Fraud Plugin
da: Support til pluginet mod svindel

en: The IP addresses listed in the text area will be considered unsafe.  You can also add or remove IP addresses manually here. Type “,” or press TAB/ENTER button for the next entry. Please add IPs in bulk separating them by either comma or space.
da: IP -adresserne, der er anført i tekstområdet, betragtes som usikker. Du kan også tilføje eller fjerne IP -adresser manuelt her. Skriv "," eller tryk på fanen Tab/Enter for den næste post. Tilføj ips i bulk, der adskiller dem med enten komma eller plads.

en: The Merchant can enter the number of days for historical orders check. The default number of days is 7 days.
da: Købmanden kan komme ind i antallet af dage for kontrol af historiske ordrer. Standardnummeret på dage er 7 dage.

en: The email addresses listed in the text area will be considered unsafe. You can also add or remove emails manually here. Type “,” or press TAB/ENTER button for the next entry. Please add emails in bulk separating them by either comma or space.
da: De e -mail -adresser, der er anført i tekstområdet, betragtes som usikker. Du kan også tilføje eller fjerne e -mails manuelt her. Skriv "," eller tryk på fanen Tab/Enter for den næste post. Tilføj venligst e -mails i bulk, der adskiller dem med enten komma eller plads.

en: The number of days in the past to check IP addresses and different physical addresses.
da: Antallet af dage tidligere for at kontrollere IP -adresser og forskellige fysiske adresser.

en: The rules in this section are triggered based on defined order amounts and by counting attempted orders. You can also limit orders within a certain time frame. Orders with unusually high values, or customers who make an excessive number of transactions in a short period are more likely to be fraudulent.
da: Reglerne i dette afsnit udløses baseret på definerede ordremængder og ved at tælle forsøg på ordrer. Du kan også begrænse ordrer inden for en bestemt tidsramme. Ordrer med usædvanligt høje værdier eller kunder, der foretager et overdreven antal transaktioner i en kort periode, er mere tilbøjelige til at være falske.

en: The subject of the email that will be sent to the purchaser
da: Emnet for den e -mail, der vil blive sendt til køberen

en: The threshold between Low and Medium Risk Score. Move the left handle on slider or update the value in text field to set the boundary between Low and Medium-Risk orders. Risk Score less than this value is Low-Risk order and a greater value is the starting point of Medium Risk Orders.
da: Tærsklen mellem lav- og mellemrisikoscore. Flyt det venstre håndtag på skyderen, eller opdater værdien i tekstfeltet for at indstille grænsen mellem lav- og mellemrisikoordrer. Risikoscore mindre end denne værdi er ordre med lav risiko, og en større værdi er udgangspunktet for mellemrisikoordrer.

en: There are three risk thresholds.  Low, Medium and High.   In this section you can define where the boundary point between those thresholds.   The maximum risk score is 100, the minimum is 0.<br/>
da: Der er tre risikotærskler. Lav, medium og høj. I dette afsnit kan du definere, hvor grænsepunktet mellem disse tærskler. Den maksimale risikoscore er 100, minimumet er 0. <br/>

en: There are three risk thresholds: Low, Medium and High. In this section, you can define where the boundary point between those thresholds. The maximum risk score is 100, the minimum is 0. Orders are considered Low, Medium, and High Risk Orders based on these values.
da: Der er tre risikotærskler: lav, mellem og høj. I dette afsnit kan du definere, hvor grænsepunktet mellem disse tærskler. Den maksimale risikoscore er 100, minimumet er 0. Ordrer betragtes som lave, mellemstore og høje risikoordrer baseret på disse værdier.

en: These settings are specific to Paypal Payment Gateway. This means, when the customer use their Paypal account for making payment for their orders, then these rules come into action.<hr/>
da: Disse indstillinger er specifikke for PayPal Payment Gateway. Dette betyder, at når kunden bruger deres PayPal -konto til at foretage betaling for deres ordrer, så kommer disse regler i handling. <hr/>

en: This IP Address is blocked.
da: Denne IP -adresse er blokeret.

en: This email id is blocked
da: Dette e -mail -id er blokeret

en: This email id is blocked.
da: Dette e -mail -id er blokeret.

en: This is a threshold between Medium and High-Risk Score. Slide the right handle on slider or update the value in text field to set the boundary between Medium and High-Risk orders. Risk Score less than this value is the end point of Medium-Risk order and a greater value is High-Risk order.
da: Dette er en tærskel mellem mellem- og højrisiko-score. Skub det højre håndtag på skyderen, eller opdater værdien i tekstfeltet for at indstille grænsen mellem mellem- og højrisikoordrer. Risikoscore mindre end denne værdi er slutpunktet for ordre med mellemrisiko, og en større værdi er ordre med høj risiko.

en: This is the customer's first order with this billing details.
da: Dette er kundens første ordre med disse faktureringsdetaljer.

en: This order is currently in queue for a fraud check.
da: Denne ordre er i øjeblikket i kø for en svigskontrol.

en: Threshold Settings
da: Tærskelindstillinger

en: Threshold minFraud Factors Risk Score
da: Tærskel minfraud -faktorer risikoscore

en: Threshold minFraud Insights Risk Score
da: Tærskel minfraud indsigt i risiko for risiko

en: Threshold minFraud Risk Score
da: Tærskel minfraud risikoscore

en: Time Span to Check (hours)
da: Tidsspænding til kontrol (timer)

en: Too many order attempts?
da: For mange ordreforsøg?

en: Total Number of Orders
da: Samlet antal ordrer

en: Total Transaction Amount
da: Samlet transaktionsbeløb

en: Trust Swiftly Enable/Disable
da: Tillid hurtigt aktiver/deaktiver

en: Trust Swiftly Settings
da: Tillid hurtigt indstillinger

en: Unblock
da: Fjern blokering

en: Update Order Status based on Fraud Score
da: Opdateringsordre status baseret på svig score

en: Updates order status to cancel and/or on-hold when order passes a certain Risk Score threshold.
da: Opdateringer Bestilstatus til annullering og/eller on-hold, når ordren passerer en bestemt risikorescore tærskel.

en: User Email is Whitelisted.
da: Bruger -e -mail er hvidlistet.

en: User Roles Whitelisting
da: Brugerroller Whitelisting

en: Verification Method
da: Verifikationsmetode

en: Verification Retry
da: Bekræftelse prøve igen

en: Verification Template
da: Verifikationsskabelon

en: Verified email addresses
da: Bekræftede e -mail -adresser

en: Website Administrator does not allow you to place this order. Please contact our support team. Sorry for any inconvenience.
da: Webstedsadministrator tillader dig ikke at afgive denne ordre. Kontakt vores supportteam. Beklager ulejligheden.

en: Weight of the single rule in the total calculation of risk.
da: Vægt af den enkelte regel i den samlede beregning af risiko.

en: Weighting to Cancel Order
da: Vægt for at annullere ordren

en: Weighting to put Order On-hold
da: Vægtning for at sætte orden på hold

en: When To Verify
da: Hvornår skal man verificere

en: Whitelist Payment Methods
da: Whitelist betalingsmetoder

en: Whitelisted Emails
da: Whitelistede e -mails

en: Whitelisted IPs
da: Hvidlistede IP'er

en: WooCommerce Anti Fraud
da: WooCommerce anti-svindel

en: WooCommerce Anti-Fraud allows you to create a list of email addresses as well as a list of IP addresses that will always be marked as potential fraud transactions.
da: WooCommerce Anti-svig giver dig mulighed for at oprette en liste over e-mail-adresser samt en liste over IP-adresser, der altid vil blive markeret som potentielle svigtransaktioner.

en: You are not a human, please refresh page.
da: Du er ikke et menneske, bedes du opdatere side.

en: You can use bigdatacloud.com to get accurate address via customer Lat and Long and its required to use geo location rule.
da: Du kan bruge bigdatacloud.com for at få en nøjagtig adresse via kunde LAT og lang og det kræves for at bruge Geo Location Rule.

en: You can use quickemailverification.com to get more accurate results for false email domain-related checks.
da: Du kan bruge QuickEmailverification.com for at få mere nøjagtige resultater for falske e-mail-domænerelaterede kontroller.

en: You have reached maximum number of allowed orders in %d hours. Please try again later.
da: Du har nået et maksimalt antal tilladte ordrer på %d timer. Prøv igen senere.

en: Your Account Id or License Key could not be authenticated!!
da: Dit konto -id eller licensnøgle kunne ikke godkendes !!

en: Your Quickemailverification API Key could not be authenticated!!
da: Din QuickEmailverification API -nøgle kunne ikke godkendes !!

en: Your Trust Swiftly API Key could not be authenticated!!
da: Din tillid hurtigt API -nøgle kunne ikke godkendes !!

en: Your Trust Swiftly Base URL could not be validated!!
da: Din tillid hurtigt kunne base -URL ikke valideres !!

en: Your positive reviews are always encouraging!
da: Dine positive anmeldelser er altid opmuntrende!

en: [{site_title}] Confirm your PayPal email address
da: [{site_title}] Bekræft din PayPal -e -mail -adresse

en: minFraud Factors Rule Weight
da: Minfraud -faktorer styrer vægt

en: minFraud Insights Rule Weight
da: Min -fraud indsigt overfører vægt

en: minFraud Rule Weight
da: minfraud reglervægt

en: reCAPTCHA
da: genindvinding

en: v2 Secret Key
da: V2 Secret Key

en: v2 Site Key
da: V2 -stednøgle

en: v3 Secret Key
da: v3 hemmelig nøgle

en: v3 Site Key
da: V3 site -nøgle
